Verše dětem: Niklův Blázníček a Hiršalův skicák

Praha - Dvě knihy veršů pro děti s ilustracemi Petra Nikla vydává nakladatelství Meander. První, Niklův autorský počin Blázníček, je neobyčejný atlas neobyčejných bytostí, podivínů, které autor v průběhu let potkal, ať už v životě, nebo ve své fantazii. Druhou knihou je Hiršalův skicák, výbor z rozsáhlého básnického díla, které Josef Hiršal napsal pro děti. Ilustrace v této knížce si mohou děti samy domalovat podle kreseb Petra Nikla.

Hiršalův skicák zahrnuje říkadla a popěvky, groteskní a jazykově hravý verš nebo třeba básnického průvodce po dřevařských řemeslech. Čtenáři v ní najdou i poezii určenou starším dětem. Knižně vůbec poprvé tu jsou představeny básně psané na rub dvanácti černobílých pohlednic Slávy Štochla (vydal Orbis v roce 1963). Součátí výboru je i několik samostatných básnických čísel z textů O zatoulaném kotěti a Kocourkov.

Blázníček je veršované panoptikum různorodých lidí, seskládané z postav bláznivých, postav něčím vyčnívajících, postav zvláštně činorodých nebo postav zcela obyčejných. Krátké, groteskní útvary, vzdáleně podobné limerickům, mnohdy s absurdními či převrácenými pointami či jazykovými hrátkami, jsou určené dětem i dospělým.

Ukázka:

Jedna dáma měla problém,
v jaké róbě vyrazit ven,
jestli v téhle nebo v tamté,
dáma ráda lidi mate,
využívá překvapení,
nová róba tu však není…
Do všech rób se narvala -
- zbyla prázdná almara!

Petr Nikl (* 1960), nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého, je mužem mnoha uměleckých profesí - výtvarníkem, hudebníkem i divadelníkem. Jeho interaktivní výstavní projekty přivádí velký počet návštěvníků - například nedávný Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie nebo Hnízda her v Rudolfinu (2000). Neméně úspěšné jsou Niklovy knihy, které píše především pro děti - do světa hravé fantazie zavedly čtenáře Lingvistické pohádky, Záhádky (Magnesia Litera 2008) nebo Jeleňovití.

Hiršalův skicák
Hiršalův skicák
Více fotek
  • Hiršalův skicák zdroj: Nakladatelství Meander http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1152/115133.jpg
  • Hiršalův skicák zdroj: Nakladatelství Meander http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1152/115137.jpg
  • Hiršalův skicák zdroj: Nakladatelství Meander http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1152/115131.jpg
  • Niklův Blázníček zdroj: Nakladatelství Meander http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1152/115141.jpg