Architekt odpadu je vítězem Ekofilmu

Český Krumlov - Mezinárodní festival filmů o přírodním a kulturním dědictví Ekofilm vyhrál snímek Architekt odpadu britského režiséra Olivera Hodge. Film zaznamenává práci amerického architekta Mike Reynoldse, který přes tři desetiletí staví ekologické domy, k jejichž stavbě používá odpadní materiál - pneumatiky, plechovky od piva nebo skleněné lahve. Mezi dalšími jedenácti filmy, které ocenila odborná porota, se prosadily i čtyři české snímky.

Postavu vítězného filmu - Michaela Reynoldse - lze bez nadsázky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes 30 let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. V USA ale neustále naráží na různé byrokratické překážky, režisér Hodge celé tři roky zaznamenával jeho boj s americkými úředníky.

Zvláštní cenou odměnila porota francouzský film Požehnaný hnůj - Neobyčejný příběh hovínka. Zaujalo ji zábavné pojetí nepříliš atraktivní až tabuizované tematiky. V kategorii publicistika a zpravodajství zvítězil německý dokument Komu patří moře? Zápas o poslední zdroje. Jako nejlepší dokument vyhodnotili odborníci slovenský film Afghánské ženy za volantem, který natočila režisérka původem z Afghánistánu Sahraa Karimi.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Z českých tvůrců porota ocenila film Evropské pexeso Marie Procházkové, který nejmenší diváky seznamuje s členskými zeměmi Evropské unie. Vyzdvihla také mimořádný umělecký projev čtrnáctiletého Tomáše Daňka, jenž natočil animovaný film Marťan spasitel. Režisér Jiří Petr si z Krumlova odváží cenu města za putování za krásami české krajiny Natura Bohemica. Studentskou porotu nejvíce zaujal dokumentární film Petra Kašpara Slzy Konga, natočený v průběhu bojů v Demokratické republice Kongo v listopadu 2008.

Ekofilm letos zaznamenal divácký rekord

Festival Ekofilm, který se od pondělí konal v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově a v Třeboni, navštívilo rekordních 8000 návštěvníků. Také počet filmů byl na 35. ročníku přehlídky mimořádný - 225 snímků ze 40 zemí světa. Hlavním tématem letošního ročníku festivalu byly změny klimatu a jejich souvislosti.

Do soutěže postoupilo 53 filmů, které hodnotila šestičlenná mezinárodní porota. Zasedla v ní režisérka Alena Činčerová, architekt Vlado Milunić, režisér Michael Havas, novozélandský režisér Ilja Ruppeldt, režisér Steve Lichtag a dramaturg Jacgues Génot z Francie.

Diskuze na téma Bublina kolem Šumavy
Zdroj: Ekofilm
Autor: Libor Sváček