Stěny výstavního sálu muzea jsou zaplněny šestnácti plakáty se společným tématem – Děti za holocaustu: Zachování živé paměti. Soutěž se uskutečnila za přispění Mezinárodního výboru pro vzdělávání a připomínku holocaustu. „Tato organizace, která projekt vymyslela, se ho snaží ve svých signatářských zemích podprovat a realizovat,“ připomněl Petr Papoušek z Židovské obce v Olomouci.
Sedm plakátů pochází z ČR
V České republice se do soutěže hlásili studenti designu z nejrůznějších univerzit, kteří nejprve museli v Židovském muzeu absolvovat několik seminářů, které se tématu týkaly. „Jednotící prvek je dán názvem Děti a holocaust. Každý k tomu mohl přistupovat naprosto individuálně, jenom jedna věc vysvítá z řady plakátů, a totiž strach ze zapomínání,“ uvedl kurátor výstavy Tomáš Hrbek. Sedm z šestnácti vítězných plakátů pak pochází od českých studentů.
Výstavu je možné vidět v osmadvaceti zemích světa současně. Z Česka pro ni tvořili studenti čtyř vysokých škol. Vzpomínky na židovské oběti tak spojili muzeum v Olomouci třeba s budovou Spojených národů v New Yorku. „Výstava je ojedinělá tím, že se jí zúčastnili studenti tří zemí, kteří možná s holocaustem neměli nic společného. To jsou odborníci na design, ale dostali k dispozici nové téma,“ dodal Hrbek.
V posledních letech se o hrůzách holocaustu informuje podstatně více, než jak tomu bylo v minulých dobách. Podle Papouška je třeba toto období připomínat v době, kdy jsou poslední přeživší stále na světě a mohou podat živá svědectví. „Měli bychom se snažit zaznamenat jejich příběhy a historii pro další generace, aby se tato zvěrstva už nikdy neopakovala,“ zdůraznil.

Reportáž Radky Štědré
Reportáž Radky Štědré
27.1.2012 - 12:00