Zemřel Larry Hagman - legendární „Džejár“ ze seriálu Dallas

Washington - Ve věku 81 let zemřel Larry Hagman, představitel ropného magnáta J. R. Ewinga ze seriálu Dallas. Podle listu Dallas Morning News Hagman zemřel v pátek odpoledne v dallaské nemocnici. Podle rodiny trpěl po desetiletích náklonnosti k alkoholu od 90. let cirhózou jater a rakovinou. Hagman se nejvíce proslavil hlavní rolí v seriálu Dallas, jehož první díl televize CBS odvysílala v roce 1978.

První díl seriálu Dallas odvysílala televize CBS v roce 1978. Za roli „Džejára“ získal Hagman slávu i bohatství, zároveň se ale kvůli tomu asi navždy stal hercem jediné role. Letos se ještě stačil objevit v právě vysílaném pokračování legendárního seriálu.

„Tuhle roli mám ze všech nejraději, i když mě stále dostává do kuriózních situací. Někdy se mi třeba stane, že mě na ulici vezme nějaká starší paní kabelkou po hlavě a vysvětlí mi, že to mám za to, co jsem prováděl v Dallasu,“ popsal kdysi s úsměvem trampoty s rolí, kterou původně hrál mezi roky 1978 a 1991. V roce 1988 pak prohlásil: „Vím, co by měl mít J. R. na náhrobku: 'Tady leží bezúhonný občan J. R. Ewing. Toto je jediný kšeft, který kdy nezvládl.'“

V době, kdy se Dallas natáčel, byl přitom Hagman těžký alkoholik. Denně prý vypil šest lahví šampaňského a k tomu si vydatně přihýbal také něčeho tvrdšího. Skoncovat s alkoholem, jemuž propadl už jako teenager, ho ale přiměla teprve vážná nemoc a bezprostřední hrozba smrti. Když se k cirhóze jater přidala rakovina, zachránila ho v roce 1995 transplantace. Po ní se Hagman zapojil do hnutí za dárcovství orgánů a docházel do nemocnic povzbuzovat pacienty očekávající náhradu.

Na hollywoodské poměry ale jinak Hagman vedl spořádaný život. Od 50. let se začal prosazovat na divadle. Díky tomu se také vyhnul válce v Koreji - byl sice odveden k letectvu, v uniformě ale jako člen zvláštní jednotky bavil ostatní vojáky v Evropě. Po propuštění do civilu se vrátil na jeviště, hrál i na Broadwayi. Od 60. let se stále častěji objevoval na obrazovce, první velký úspěch slavil díky sci-fi seriálu o astronautovi, kterému pomáhá půvabná džinka (I Dream of Jeannie; 1965). V té době byl už přes deset let ženatý. S manželkou Maj byl až do smrti. Měli syna a dceru.