Paul Greengrass to umí s kormidlem, Tomem Hanksem i somálskými piráty

Každá kocábka, která smočí svůj kýl v neklidných vodách Adenského zálivu, musí počítat s tím, že po ní vyjedou somálští piráti. Vklouznou do její brázdy a už je nic nesetřese. Hladoví a vyzáblí, sjetí laciným chlastem a napraní stimulujícím alkaloidem ze žvýkání lístků khatu se obratně vyšplhají na palubu, vystřelí pár salv z kalašnikovů ráže 7,62, které v Mogadišu schrastíte za pár babek, a pak lámanou angličtinou požádají o pár mega v neoznačených dolarových bankovkách. A když je zkasírují, vrátí se na svoji základnu do Eylu, kde se sjedou, ožerou a budou čekat na další lákavou brázdu za obchodní lodí. Kapitán Richard Phillips z Vermontu by o tom mohl vyprávět

A také to učinil, zhruba rok poté, co se mu právě tohle přihodilo na trase mezi ománským Salalahem a keňskou Mombasou. Tehdy, 8. dubna 2009, dobyli nabuzení a vychrtlí somálští piráti velící můstek jeho Alabamy, která převážela sedmnáct tisíc tun nákladu, z něhož téměř třetinu paradoxně tvořila humanitární pomoc hladovějícímu Somálsku, Keni a Ugandě. Autorská práva na zfilmování jeho autentické literární výpovědi A Captain's Duty si střelhbitě usáply Columbia Pictures, jakoby tušily, že po zajímavém dánském Únosu z loňského roku je tu akorát tak prostor ještě na jeden pořádný film o somálských pirátech a bude vymalováno, protože cedit z téhle autentické látky další příběhy půjde dál již ztuha.

A je třeba hned na začátku říci, že sázka na dokumentaristické geny režiséra Paula Greengrasse (Krvavá neděle, Let číslo 93, Zelená zóna), bezchybné charakterní herectví Toma Hankse (jenž si tu zadělal minimálně na další oscarovou nominaci), autentičnost somálských neherců a scenáristickou erudici univerzálního Billyho Raye (Hartova válka, Tajemný let, Hunger Games) vyšla a necelých pět let poté, co Kapitán Phillips reálně bojoval o svůj život i životy členů své posádky, byl jeho příběh přesvědčivě převeden na filmové plátno.

Došly jim ryby, tak začali lovit lodě a z rybářů se takřka přes noc stali příslušníci pirátských gangů, kteří jsou postrachem místních vod a přinutili mezinárodní námořní jednotky, aby sem přesunuly část svých operativních sil a dohlédly na bezpečnost hlavních plavebních tras. Jenomže čas od času dojde k tomu, že, tak jako v případě Alabamy, zvolí kapitán kurs pro osamělou plavbu, rychlé pirátské čluny ucítí svoji šanci a nekompromisně zaútočí…

Absolvent Cambridge, filmař se smyslem pro autenticitu, ale také tvůrce dvou bourneovek (Bourneův mýtus, Bourneovo ultimátum) Paul Greengrass tu našel látku, která mu sedla, protože dokáže oslovit jeho smysl pro věrohodnou dokumentární rekonstrukci i dramatický thrillerový formát. A je až neuvěřitelné, kolik napětí dokáže vtělit do svého lineárního vyprávění, zarámovaného palubou a podpalubím jedné nákladní lodi, jednoduchým dějem, vlastně docela skromnou akcí a předem známou pointou.

S vlastním prologem se příliš nemaže a skrze paralelní střih - jenž nás střídavě zavádí do Phillipsova domova ve Vermontu, kde se Richard právě chystá na svoji další plavbu, a somálského přístavního zapadáku Eylu, v němž náhončí skrytých bossů nesmlouvavě ženou bývalé rybáře do další pirátské akce - nás rychle dostává na širé a kruté moře, kde se oba tyto světy nekompromisně střetnou.

Personifikují je zkušený kapitán Richard Phillips v podání brilantního a tradičně bezchybného Toma Hankse (jehož výkon kulminuje ve finální sekvenci). I když nemá parametry klasického supermana, který ve stylu klasické seagalovky kosí teroristy, kteří si naplánovali Přepadení v Pacifiku a dobytí lodi, na níž dělá kuchtíka bývalý vojenský specialista Casey Ryback. Ostatně nákladní loď Alabama není bitevník Missouri a na své palubě také nenese jaderné Tomahawky.

Pozoruhodné je, že kromě neúčinných světlic a poruchových vodních děl nemá (vcelku nepochopitelně!) na své palubě žádnou účinnou zbraň, kterou by se poměrně početná posádka mohla bránit čtyřem vyzáblým somálským pirátům, kteří tak snadno (až je to obtížně uvěřitelné) ovládnou situaci a kapitánský můstek Alabamy. Jejich vůdcem je zaťatý a khatem latentně sjetý Muse, představitel světa, ve kterém nikdo nic (co si neukradne) nemá, a jako takový nikdy necouvne, protože vlastně ani nemá kam. Kromě života nemá nic, o co by mohl přijít, a tak ho háže do banku, kde buď sebere všechno, nebo to pro něj bude definitivní konečná.

Tyhle dvě figury stojí na palubě Alabamy (a později jejího záchranného člunu) proti sobě, kolem brázdí vodu americké torpédoborce a z výšky na to všechno shlíží letadlová loď a bitevní vrtulníky, v záři jejichž reflektorů se schyluje k likvidačnímu finále. K spektakulární autenticitě snímku neochybně přispělo i typicky greengrassovské využití „handky“ a natáčení námořních scén v reálu, který sebevětší bazén v sebevětším ateliéru nedokáže nikdy nahradit. Greengrass má cit pro atmosféru a gradaci, herci a neherci ze sebe ždímou to nejlepší, čeho jsou schopni, dokumentární kamera zabírá osvětlenou scénu i tmavé šero, kterým se do akce řítí speciální jednotka SEALs, a vám ani opulentní stopáž (134 minut) nenabídne příliš hluchých míst, jež by vám daly šanci si oddechnout, nebo se dokonce začít nudit.

Kapitán Phillips je sugestivní a oslovující filmové dílo, cosi jako fiktivní dokudrama či reportážní rekonstrukce, jež nalézá svoji vypjatou dramatičnost přímo v aktuální realitě, sevřené a postavené na titulní figuře obyčejného muže, jenž musel prokázat neobyčejnou sílu, dokázal překročit svůj stín a bojovat, vyjednávat a věřit až do posledního vystrašeného dechu. Tenhle (téměř) pravdivý příběh Kapitána Phillipse má šanci vás oslovit, zaujmout i dojmout. Je schopen dostat se vám pod kůži (nebo kam?) a dává příležitost ho spolu s ním intenzivně prožívat a sdílet. Co víc by vám film ještě mohl nabídnout?

CAPTAIN PHILLIPS / KAPITÁN PHILLIPS. USA 2013, 134 min., české titulky, od 15 let, 2D. Režie: Paul Greengrass. Scénář: Billy Ray. Kamera: Barry Ackroyd. Hudba: Henry Jackman. Hrají: Tom Hanks (kapitán Richard Phillips), Catherine Keenerová (Andrea Phillipsová), Barkhad Abdi (Muse), Barkhad Abdirahman (Bilal), Faysal Ahmed (Najee), Michael Chernus (Shane Murphy), David Warshofsky (Mike Perry), Corey Johnson (Ken Quinn). V kinech od 21. listopadu 2013.