Spory o koně: Pocta hornictví, nebo umělecký smog?

Ostrava – Ostrava má novou sochu, která vzbudila rozporuplné reakce. Pocta hornictví umístěná před ostravskou Novou radnicí části odborné umělecké veřejnosti vyrazila dech. Kůň, jehož tělo tvoří důlní vozík na kolejích, zvítězil na sochařském sympóziu, pořádaném soukromu střední uměleckou školou AVE ART.

Video Pocta hornictví vyvolává v Ostravě spory
video

Pocta hornictví vyvolává v Ostravě spory

Kovová plastika není vysoká ani dva metry, přesto vzbudila velký rozruch. Odborníci se o ní shodně vyjadřují jako o uměleckém smogu. „Ten kůň působí strašlivě z hlediska formy. Je to nějaká pseudokovářská práce, která vlastně neodpovídá prostoru. Z hlediska uměleckého výkonu je to prostě amatérský standard, který by neobstál ani v jiném kontextu,“ obává se ředitel  Městské galerie Ostrava Marek Pokorný.

„Vítěznou práci vytvořila skupina z milostovické kovárny, kterou vede Ondřej Géla. Už třikrát zvítězil ve světové umělecké soutěži kovářů v kategorii volná plastika. Je to světová třída,“ oponuje ředitel Soukromé střední umělecké školy AVE ART Jaroslav Prokop.

Plastiku si obvod Moravská Ostrava zapůjčil bezplatně, zatím na pět měsíců. „My jsme chtěli, aby se veřejnost s touto vítěznou plastikou seznámila. Bude tady zhruba půl roku, proto ani nebyla vyhlášena soutěž,“ informuje tisková mluvčí obvodu Moravská Ostrava Jana Pondělíčková. Ale ani dočasnost sochy odbornou veřejnost nijak neuklidňuje „Ve Spojených státech, když nadace přijímá nějaké dílo jako dar, tak se sejde komise, která rozhodne, jestli je to dílo vůbec hodné přijetí, aby nesnížili svoji prestiž,“ vysvětluje galerista Milan Weber, co město opomělo.

Socha Pocta hornictví v Ostravě
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

V Ostravě stačil jen podpis hlavního architekta města. „Já nenesu zodpovědnost za město. Přišel jsem s návrhem, pan architekt řekl, že to akceptuje, mně se ta socha líbí. To je tak všechno, město to nestojí ani korunu. V čem je problém?“ ptá se ředitel Soukromé střední umělecké školy AVE ART Jaroslav Prokop.

Další dvě díla, oceněná na sochařském sympóziu, jsou umístěná na soukromém pozemku u obchodního centra, kde budou dva roky. Kůň by měl z kruhový objezd opustit v létě. Na jeho místo nechce město instalovat žádnou sochu natrvalo. S podobnými, časově omezenými akcemi, hodlá ale i do budoucna pokračovat.