Cesta do pravěku vede opět přes Zlín

Zlín - Do Zlína se vrací prehistorická zvířata. Pro svůj slavný film je v tamních filmových ateliérech vytvářel v 50. letech Karel Zeman, nyní opět, i když v jiné podobě, ožijí ve zlínském Městském divadle. 2. listopadu se tu totiž poprvé vydajíb na Cestu do pravěku.

Dobrodružná výprava čtyř kluků do pravěku měla premiéru v roce 1955, film se mimochodem dočká brzy digitálního restaurování, společně s Vynálezem zkázy a Baronem Prášilem. Dodnes udivuje na tehdejší dobu ojedinělými triky. „Snažíme se to dělat jinak než ve filmu, ale když vezmu svého čtyřletého syna na Cestu do pravěku, musí tam být mamuti, pralidé a dinosauři. A budou velcí,“ prozradil režisér zlínské inscenace Jiří Jelínek, že i na divadle se pokusili vytvořit přesvědčivý pravěký svět.

Scénu s obřími zvířaty připravila Erika Čičmanová. A má být poctou Karlu Zemanovi - jeho imaginaci, jeho mamutům, létajícím archeopteryxům a tyranosaurům. Přípravu představení tvůrci probírali s dcerou Karla Zemana Ludmilou. 

Na cestu za dobrodružstvím se stejně jako ve filmu vydá čtveřice, jen ve Zlíně s sebou berou také dívku. Spolu s Pavlem Vackem, Tomášem Davidem a Vojtěchem Johaníkem tak na jevišti do pravěku putuje i Jana Drgová. Premiéru budou sledovat v hledišti také dva filmoví „kluci“ - Josef Lukáš a Zdeněk Husták.

Cestu do pravěku má na programu i mostecké Divadlo rozmanitosti. Loutkový příběh nevychází ze Zemanova filmu, ale z nepříliš známé knihy Arnošta Cahy.