Philip Glass se snese s barokem i indiány. Všichni jsou totiž Americano

Praha - Do baroka i mezi indiány zavede posluchače koncertní program Americano, s nímž 3. listopadu vystoupí v pražském Divadle Archa soubor Ensemble Inégal. Orchestr se stal synonymem pro objevy z odkazu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky, žádná jeho skladba ale tentokrát na programu nebude. Koncert s americkým repertoárem zato láká na českou premiéru třetí symfonie amerického minimalisty Philipa Glasse.

Video Ensemble Inégal uvede v české premiéře Glassovu symfonii
video

Ensemble Inégal uvede v české premiéře Glassovu symfonii

Koncertní program nabídne spojení latinskoamerické, španělské a české barokní hudby, hudby indiánských kultur a soudobé Severní Ameriky. „Už v názvu máme Ensemble Inegál, to znamená nestejný, proměnlivý, jiný. Nechceme se omezovat jen barokním repertoárem,“ vysvětlil výběr dirigent a vedoucí souboru Adam Viktora.

Latinská Amerika a české baroko k sobě mají mnohem blíž, než se zdá. Daleko slavnější než u nás jsou tam například díla barokního skladatele Jana Josefa Ignáce Brentnera, která se za moře dostala v 18. století s jezuitskými misiemi. „To mi přijde naprosto fascinující, že za Brentnerova života zpívali jeho hudbu indiáni v Bolívii,“ udivuje Viktoru. Kromě Brentnerových skladeb zazní také skladby španělských skladatelů vydané tiskem v 16. století v Praze nebo anonymní mariánský hymnus v indiánském jazyce Quechua ze 17. století.

Philip Glass při zkoušce před pražským koncertem (2009)
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška

Pojítko s barokem lze najít i u současného komponisty Philipa Glasse, Ensemble Inégál zahraje v české premiéře jeho čtyřvětou Symfonii č. 3 pro 19 smyčců. „Zajímavé na Glassovi je, že používá, stejně jako řada barokních skladatelů, takzvané repetetivní skladatelské techniky čili jsou založené na opakování,“ podotkl Viktora.

Glassova Symfonie č. 3 měla premiéru v roce 1995 v provedení Stuttgart Chamber Orchestra. Její uvedení v Divadle Archa není náhodné. Právě na této scéně vystoupil Glass s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996.