České zákazníky překvapují internetová tržiště. Stížností podle ČOI přibývá

3 minuty
Události: Nakupování v internetových tržnicích
Zdroj: ČT 24

Přibývá zákaznických stížností na internetový prodej. Letos už jich Česká obchodní inspekce (ČOI) eviduje čtyři tisíce, stejně jako za celý loňský rok. Novinkou jsou v tomto ohledu takzvaná internetová tržiště. Lidé občas nevědí, jak se liší od klasických e-shopů. Překvapí je pak, že zboží přijde z ciziny nebo chybí některé dokumenty.

Dana Provinská objednala dětskou chůvičku. Netušila, že tržiště není prodejcem. Po zaplacení jí v potvrzovacím e-mailu zarazila doba doručení osm dní.

„A potom přišlo, že po mně žádají clo. To byl další šok. Vidím, český obchod, objednávám si z českého obchodu. Tudíž bych nečekala, že něco takového po mně budou chtít,“ uvedla Provinská.

Zásilka nakonec dorazila bez dalších poplatků, chyběly ale návod i faktura. Zavádějící byl údaj o záruce v délce dvanácti měsíců. „Chtěla jsem to vrátit, ale vůbec jsem nevěděla kam, protože tady je nějaká čínská adresa. Všechno je v polštině a já bohužel jazyky moc neovládám,“ dodala zákaznice.

Reklamace a záruka jako základní povinnost

Fakturu i návod si podle internetového tržiště lze u prodejce vyžádat. Ten musí plnit lhůty na vrácení zboží, záruku a reklamaci. Při sporu by zákazníkům mělo pomoct internetové tržiště. „V případě uznání reklamace vrátí zákazníkům peníze do 48 hodin, do maximální výše sto tisíc korun,“ upřesnil mluvčí e-shopů Mall.cz a Allegro.cz Jakub Charvát.

František Kotrba z České obchodní inspekce upozorňuje, že je internetové tržiště služba, nikoliv prodávající. „Je potřeba skutečně vědět, než uzavřu jakýkoliv vztah prostřednictvím on-line tržiště, kdo je tím, kdo mi to zboží dodá,“ řekl.

„Průměrný spotřebitel by měl poznat, s kým uzavírá kupní smlouvu, a to prostředí toho tržiště by mělo být navrženo tak, aby to spotřebitel vždycky poznal,“ dodala Petra Stupková z advokátní kanceláře Legitas.

Česká obchodní inspekce loni u internetových prodejců provedla přes tisíc kontrol. Nejvyšší pokutu 750 tisíc korun udělila právě jednomu z tržišť, a to za nepravdivé recenze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 7 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU na zavedení cel má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 9 mminutami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 28 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 34 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 23 hhodinami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
včeraAktualizovánovčera v 16:20
Načítání...