Prodeji aut se v Česku daří. Odbyt nejvíce vzrostl Škodě

Prodej nových osobních aut v Česku za první tři kvartály letošního roku meziročně vzrostl téměř o 16,5 procenta na 167 564 vozidel. Odbyt se oproti loňsku zvyšoval ve všech kalendářních měsících. Registrace stouply naposledy v září o více než 15,5 procenta na 17 208 aut. Prodeje nicméně letos rostou po celé Evropě. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Podle odhadů bude v příštích měsících růst prodejů oslabovat, ale zůstane nad úrovní loňského roku. Za celý rok by se v tuzemsku mohlo prodat až 225 tisíc nových aut.

Jedničkou mezi prodejci je stále Škoda Auto, která zvýšila svůj odbyt o 35,2 procenta na 58 943 vozů. Druhým nejvýkonnějším je firma Hyundai, té prodej vzrostl o 9,3 procenta na 15 619 aut. Volkswagen mezitím zvýšil odbyt o 8,8 procenta na 14 632 vozů.

Po nich v žebříčku prodejců následuje Toyota s téměř osmiprocentním růstem a Kia, která rostla o více než pět procent. Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia (16 978), Škoda Fabia (7837) a Škoda Scala (7271). Modely Škoda jsou i na dalších třech pozicích prodejnosti, po nich následuje Hyundai Tucson.

Podle obchodních tříd jsou nejpopulárnější vozy SUV s 44,6 procenta. Nejoblíbenější barvou je s 31 procenty šedá, poté následují bílá a modrá auta. Podíl firemních automobilů na registracích byl přes 75 procent.

Prodeje autobusů a traktorů skomírají

Z hlediska paliva vede benzin s 66,4 procenta prodejů, podíl nafty je 25,3 procenta. Část vozidel se zbylými typy pohonů činí přes osm procent. 

Registrace lehkých užitkových automobilů stouply o skoro 28 procent na 16 001 vozů. První je značka Renault s 2394 registrovanými vozidly, následují Volkswagen a Opel. Prodej nákladních aut se zvýšil o 23 procent na 7899 kusů. První v něm vede značka Mercedes-Benz s 1603 vozy, druhé Volvo a třetí DAF.

Oproti loňsku naopak klesly prodeje nových autobusů, a to o více než 44 procent na 548 vozidel. První je mezi nimi značka Setra. Převažují přitom dálkové a meziměstské autobusy, objednávky z městské dopravy naopak zaostávají. Klesly i registrace nových traktorů, těch se zatím prodalo 4530, meziročně o 8,5 procenta méně. Nejprodávanější jsou traktory CF Moto.

Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční nárůst o 4,4 procenta na 23 269 strojů. Podle svazu prodejům svědčí zejména teplé počasí, v září vzrostly meziročně o více než 42 procent. První je značka Honda s 6217 stroji, následují CF Moto a Yamaha.

Podle prognózy, kterou pro svaz vypracovala společnost PWC, bude růst prodejů nových aut i přes současnou negativní ekonomickou situaci v hospodářství dál růst. V příštích dvou čtvrtletích však jeho tempo nejspíš postupně zeslábne. Za celý letošní rok společnost předpokládá prodej 215 tisíc až 225 tisíc nových automobilů v Česku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

S rozvojem AI roste poptávka po zdrojích

Umělá inteligence přináší lidstvu největší změnu od průmyslové revoluce, zároveň ale klade enormní nároky na spotřebu elektřiny a vody. Královská technická akademie proto vyzvala britskou vládu, aby od technologických firem povinně vyžadovala údaje o jejich energetické a vodní spotřebě. Jinak podle odborníků hrozí soupeření o tyto zdroje. Dosavadní rychlý rozvoj AI a jeho vysokou energetickou náročnost navíc nebude možné pokrývat výhradně z udržitelných zdrojů. Na tento problém upozornil i summit o AI v Paříži, kde zaznělo varování, že současný vývoj není dlouhodobě udržitelný.
před 29 mminutami

Trump podepsal memorandum k zavedení recipročních cel

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě, Trumpova administrativa má nyní za úkol připravit příslušné návrhy pro jednotlivé země.
20:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Válku s USA v celních sazbách nikdo nechce, shodli se Jurečka a Juchelka

Hlavní reakcí Evropské unie po oznámení cel na ocel a hliník ze strany nové americké vlády prezidenta Donalda Trumpa by měla být snaha jednat, shodli se v Událostech, komentářích ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Jurečka míní, že by EU mohla snížit některá vlastní cla na zboží z USA, aby protistraně vyšla vstříc. Juchelka má za to, že EU měla jednání s USA o obchodních vztazích zahájit dříve a že je již „malinko pozdě“.
včera v 08:18

Reakce EU na americká cla by neměla být „přepálená“, míní ekonom Mertlík

„Pokud by 25 procent platilo, tak to pro Evropu není žádná katastrofa. Samozřejmě vývozce hliníku a oceli to omezí. Na druhou stranu obě komodity, zejména hliník, se často do Evropské unie musí dovážet, takže z hlediska celkové obchodní bilance to takový dopad mít nebude,“ řekl v Interview ČT24 bývalý ministr financí a ekonom působící na Unicorn Vysoké škole Pavel Mertlík o clech na ocel a hliník, která ohlásil americký prezident Donald Trump.
11. 2. 2025

Trump zavádí clo na dovoz oceli a hliníku do USA. Unie chystá reakci

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení pětadvacetiprocentního cla na dovoz oceli a hliníku do USA, a to bez výjimek. Později však připustil, že zváží výjimku pro Austrálii. Opatření podle americké administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA. Pozorovatelé však varují, že se zvyšuje riziko širšího obchodního konfliktu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie neponechá tento americký krok bez odpovědi, mělo by se o ní jednat ve středu.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025

Nová cla by dle expertů výrobu oceli v Česku ohrozit neměla, ovlivní ale evropský trh

Cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, mohou ovlivnit i Česko. Jejich přímý dopad by ale podle Svazu průmyslu a dopravy (SP) měl být nižší než v roce 2018, kdy tehdejší Trumpova administrativa uvalila cla na ocel a hliník. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zatím nelze dopady amerických cel na český průmysl přesně vyhodnotit. Podle ekonomů nebudou mít pro Česko zásadní makroekonomické důsledky, varují ale před budoucími dopady.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Trump chce ukrajinské nerosty. Jaké přesně?

Americký prezident Donald Trump předestřel možnou dohodu s Ukrajinou, v jejímž rámci by došlo k výměně amerických zbraní a pomoci za vzácné nerostné suroviny, jimiž Kyjev disponuje. Není však jasné, které konkrétní suroviny má Trump na mysli. Ukrajina disponuje dvaceti klíčovými surovinami a naznačila, že je otevřena spolupráci při těžbě s USA. Značná část ložisek se ale nachází na územích okupovaných Ruskem.
11. 2. 2025

Česko si v hodnocení korupce pohoršilo. Ještě hůře je na tom Slovensko

Česká republika si loni pohoršila v celosvětovém žebříčku vnímané korupce, když se propadla o pět pozic na 46. příčku. K důvodům podle mezinárodní organizace Transparency International (TI), která žebříček sestavuje, patří nedostatečná vládní strategie proti korupci či nedostatečná morální zásadovost politiků. Sousední Slovensko si dokonce pohoršilo o dvanáct míst. Nejlépe hodnocené z celkem 180 zemí bylo znovu Dánsko, následované Finskem a Singapurem, nejhůře naopak dopadly Jižní Súdán, Somálsko a Venezuela.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025
Načítání...