Evropské akcie ve středu prudce oslabily, impulzem k jejich poklesu se stala zpráva o mohutném propadu akcií švýcarské banky Credit Suisse. Panevropský index STOXX Europe 600 se snížil o 2,92 procenta a uzavřel na 436,45 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní propad za více než rok. S akciemi některých evropských bank muselo být během dne přerušeno obchodování.
Evropské akcie kvůli potížím Credit Suisse zažily nejhorší den za více než rok
Šéf saúdskoarabského finančního ústavu Saudi National Bank (SNB) Amar Chudajrí v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že SNB už nemůže kupovat žádné další akcie Credit Suisse, protože jí v tom brání regulační překážky. Dostala by se totiž se svým podílem v bance nad deset procent. Credit Suisse má dlouhodobé problémy a Saúdové jí dosud pomáhali právě tím, že nakupovali její akcie. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii a největším akcionářem Credit Suisse.
„Nemůžeme, protože bychom se dostali nad deset procent. Je to regulatorní záležitost,“ řekl Chudajrí k případným dalším nákupům akcií švýcarské banky. Data společnosti Refinitiv ukazují, že SNB drží v Credit Suisse 9,88 procenta. Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku.
Obchodování s akciemi Credit Suisse na burze v Curychu bylo před polednem dočasně pozastaveno, protože jejich cena spadla o více než 20 procent. Regulátoři následně kvůli prudkému poklesu cen dočasně pozastavili obchodování s akciemi francouzské banky Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, a také s akciemi několika italských bank, napsal server finanční televize CNBC. Akcie společnosti Credit Suisse nakonec středeční obchodování uzavřely se ztrátou 24,2 procenta, zatímco akcie Société Générale oslabily o 12,2 procenta.
„Trhy jsou nespoutané“
Akciové trhy jsou od konce minulého týdne značně rozkolísané v důsledku pádu amerických finančních domů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americké úřady je uzavřely, a i když přes víkend zorganizovaly podporu střadatelům, kteří tak mají ke svým vkladům přístup, nervozita na trzích přetrvává.
„Trhy jsou nespoutané. Posouváme se od problémů amerických bank směrem k problémům bank evropských, především Credit Suisse,“ řekl Carlo Franchini, který je šéfem oddělení institucionálních investorů ve finančním ústavu Banca Ifigest v Miláně.
Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, ve středu klesl o 3,27 procenta a uzavřel na 14 735,26 bodu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se snížil o 3,81 procenta na 7345,80 bodu, a hlavní index milánské burzy FTSE/MIB se propadl dokonce o 4,61 procenta na 25 865,84 bodu.
Centrální banka možná poskytne likviditu
Investoři nadále vyhodnocují dopad úterního oznámení Credit Suisse, že zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky. Švýcarský finanční regulátor FINMA a tamní centrální banka ve středu večer uvedly, že centrální banka poskytne bance Credit Suisse likviditu, „bude-li to nutné“. Podle obeznámených zdrojů cizí vlády a nejméně jedna banka vyvíjely tlak na Švýcarsko, aby jednalo.
Podle analytika XTB Štěpána Hájka odliv depozit z Credit Suisse v nejbližších dnech zřejmě zrychlí a banka bude bojovat o přežití. „Na finančních derivátech úvěrového zajištění (CDS), kde se investoři zajišťují proti krachu banky a neschopnosti banky splácet své závazky, již dnes vidíme extrémní sázky na její krach. V nejbližších dnech nejspíš budou zrychlovat hovory o její záchraně mezi evropskými zákonodárci a dalšími evropskými bankami,“ sdělil Hájek.
Credit Suisse koncem loňského roku uvedla, že zaznamenává citelně vyšší výběry hotovostních vkladů, neobnovení splatných termínových vkladů a čistý odliv aktiv, a to na úrovni, která převyšuje tu z předchozího čtvrtletí. Ve čtvrtém kvartálu zákazníci vybrali z banky 110 miliard švýcarských franků, a to kvůli řadě skandálů, zděděných rizik a selhání při dodržování předpisů. V úterý banka dodala, že výběry pokračují, přestože zahájila rozsáhlou kampaň s cílem získat zpět důvěru klientů.
Kdysi symbol švýcarské spolehlivosti vykázal loni značnou ztrátu
Už počátkem února Credit Suisse uvedla, že za loňský rok prohloubila čistou ztrátu na 7,29 miliardy franků z 1,65 miliardy švýcarských franků předloni. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.
Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.
Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.