Firmy v Česku nabízejí Ukrajincům sedmnáct tisíc pracovních míst

3 minuty
UDÁLOSTI: Český trh práce se připravuje na ukrajinské pracovníky
Zdroj: ČT24

Úřady práce vydaly ukrajinským běžencům zatím kolem tisícovky pracovních povolení a na jejich příchod se připravuje i pracovní trh; prostřednictvím úřadů práce nabízejí zaměstnavatelé přicházejícím Ukrajincům kolem sedmnácti tisíc pracovních míst a na některé z nich není potřeba ani znalost češtiny.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo do Česka podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) asi dvě stě tisíc Ukrajinců, jak o tom svědčí data mobilních operátorů. Na cizinecké policii se jich ke středě nahlásilo zhruba osmašedesát tisíc.

Pro vstup na trh práce momentálně potřebují pracovní povolení, poslanci ale budou v pátek schvalovat zákon, podle kterého by Ukrajinci toto povolení nepotřebovali, pokud budou držiteli speciálního víza ke strpění – na to dosáhnou při registraci po příchodu do země.

Cílem normy je umožnit, aby mohli příchozí legálně obsadit dosud volné pozice. „Cíl je, aby se mohli postavit na vlastní nohy a aby tolik nepotřebovali finanční pomoc,“ vysvětluje premiér Petr Fiala (ODS). „Podmínky budou platit stejné jako u každého zaměstnance,“ dodává prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Zaměstnanec bude muset mít vstupní prohlídku, a pokud půjde do potravinářství, tak potravinářský průkaz.“

„Ze strany ukrajinských běženců je ochota pracovat v České republice vysoká,“ doplňuje mluvčí úřadů práce Kateřina Beránková – a firmy na to reagují nabídkou dosud neobsazených pracovních pozic.

Hlad českých firem

Řetězec Tesco ve středu oznámil, že v průběhu roku uprchlíkům z Ukrajiny nabídne po celé zemi pět set pracovních míst. Společnost Mall má mezi zaměstnanci několik desítek lidí z Ukrajiny, se kterými řešila přesun jejich rodin do Česka, a nyní se zabývá možnostmi jejich pracovního zapojení. Otevřenou má řadu pozic, od méně kvalifikovaných až po takzvané seniorní například v IT.

Internetový prodejce Alza vybral pro uprchlíky z Ukrajiny desítky pozic v logistice, prodejní síti, ale i kancelářích. Někde stačí znalost angličtiny, nebo firma dokáže jinak pracovat s případnou jazykovou bariérou. Alza také vyčlenila tým, který je schopen Ukrajincům pomoci například s doplněním potřebné administrativy. Společnost se zároveň připravuje na první pracovní pohovory, které zvládne vést i v ukrajinštině.

IKEA už loni v únoru ve spolupráci s Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty připravila program, který má migrantům pomoci s uplatněním na trhu práce. „V původním plánu bylo během tří let přijmout 32 nových kolegů z této skupiny, aktuálně se však bavíme až o dvojnásobku a jedním z faktorů je příliv uprchlíků z Ukrajiny,“ uvedl manažer pro rovnost, diverzitu a inkluzi z IKEA ČR Roman Bojko.

V programu pro rozvoj kompetencí se firma podle něj věnuje pracovně-právnímu minimu a osvojování si dovedností potřebných při hledání práce. Účastníky čeká až 100 hodin kurzů češtiny a seminář zaměřený na průběh pracovního pohovoru.

Zaměstnance hledá i výrobce elektronických součástek Amphenol. Zaměstnat by mohli hned až 30 uprchlíků, včetně žen. Nabídnout mohou i odborné pozice. Uvědomují si, že běženci zřejmě nebudou moct svou kvalifikaci prokázat. „Je pro nás důležité, aby to byli schopní reálně vykonávat. Samozřejmě na pozici, jako je technolog, je vyžadovaný jazyk, v našem případě angličtina,“ doplňuje vedoucí výroby Josef Mészáros.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 16 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...