Lidé mají poslední měsíc na uplatnění voucherů za neuskutečněné zájezdy

7 minut
Poslední měsíc na uplatnění lex voucherů
Zdroj: ČT24

Lidé mají poslední měsíc na to uplatnit takzvané vouchery, které dostali za neuskutečněné zájezdy kvůli epidemii koronaviru. Vybrat si tak mohli později třeba jinou destinaci v jiném termínu. Řada klientů ale stále na dovolenou neodjela a nemá ani své peníze. Společnosti vydaly Čechům dva typy voucherů celkem v hodnotě 2,4 miliardy korun.

Jedním typem jsou ty podle zákona z dílny ministerstva pro místní rozvoj známého jako „lex voucher“, a odpovídají příslušným legislativním podmínkám. Druhým typem jsou vlastní poukázky jednolivých kanceláří, a tyto poukazy se již řídí jen podmínkami cestovek. 

Čím se oba typy liší? Lex voucher se vztahuje pouze na zájezdy zrušené z důvodu epidemie. Klient je mohl dostat od cestovky i bez souhlasu. Existovaly ale skupiny lidí, které ho mohly odmítnout  – třeba senioři, nebo těhotné ženy.

Platnost lex voucherů je do konce srpna, pokud ho klient do té doby nevymění za jiný zájezd, musí mu ho cestovní kancelář nejpozději do 15. září proplatit. Pokud tak neudělá, musí se klient obrátit na soud. Oba typy voucherů jsou pojištěny proti krachu cestovky. 

„Z pohledu pojištění pro případ úpadku tam rozdíl není. Pokud dojde ke krachu cestovní kanceláře, tak klienti, kteří mají vouchery vystavené podle zákona lex voucher, i ti, kteří mají vouchery vystavené podle podmínek cestovních kanceláří, mají nárok na pojistné plnění,“ vysvětluje ředitel obchodu a marketingu Evropské pojišťovny, Štěpán Landík.

V případě poukázek od cestovek ale neplatí, že ho cestovní kancelář musí do 15. září proplatit. Vše se řídí konkrétními podmínkami cestovní kanceláře. Klient s vydáním této poukázky podle ministerstva pro místní rozvoj musel souhlasit.

Možný je i prodej voucheru, měla by ho ale nejdříve schválit cestovní kancelář

Vouchery podle zákona lex voucher jsou sice platné do konce srpna, to ale neznamená, že za ně nelze koupit zájezd, který se koná třeba až příští rok. Pokud už teď cestovní kancelář vypisuje například lyžařské zájezdy na příští zimu, mohou lidé tento zájezd uhradit tímto voucherem, musí to ale stihnout do konce srpna.

Podle ministerstva pro místní rozvoj by v případě, že si klient vybere zájezd levnější, než je hodnota státně garantovaného voucheru, měla cestovní kancelář vystavit nový kupon na zbylou částku, a pokud ho klient neuplatní, měla by mu cestovní kancelář po konci srpna vrátit peníze i za něj. 

Podle ministerstva je také možné poukázku přeprodat. Asociace cestovních kanceláří ale upozorňuje, že takovou transakci musí nejprve schválit samy cestovní kanceláře, zájezdy jsou totiž vázané na konkrétní jméno, a to by potom mohlo dělat problém.

Cestovní kanceláře počítají s tím, že o proplacení poukazu lidé požádají

Cestovní kancelář má 14 dní na to, aby po vypršení poukazu peníze vrátila. Pokud by na to neměla prostředky, přechází tato povinnost na pojišťovnu, v žádném případě by se tak nemělo stát, že by klienti, kteří mají lex voucher, nedostali své peníze zpátky.

Cestovní kanceláře ale potřebují mít podle prezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romana Škrabánka od klientů aktuální údaje, kam mají peníze za zrušený zájezd odeslat. Nemohou podle něj pracovat s více než rok starými údaji. Proto předpokládají, že lidé kancelářím odešlou žádost o výplatu, kde uvedou i číslo účtu. Část zákazníků podle něj už ale sama požádala o prodloužení platnosti poukazu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
před 6 hhodinami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
22. 7. 2025

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
22. 7. 2025

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
22. 7. 2025

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025
Načítání...