Středoamerický Salvador je prvním státem světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh tamního prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. O implementaci internetového platidla v 6,5milionové zemi informovala během středy agentura Reuters. Prezident později napsal na Twitter, že jeho země zkoumá možnosti těžit bitcoin s využitím obnovitelné energie ze salvadorských sopek.
Salvador si zajistil prvenství na poli kryptoměn. Zavedl bitcoin jako platidlo
Salvadorský parlament přijal návrh většinou 62 z 84 hlasů, norma přitom vstoupí v platnost za devadesát dní. Zákonodárci se ke kryptoměně přiklonili navzdory tomu, že se jejich rozhodnutí může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a který přesahuje jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy korun).
Přijetí bitcoinu podle prezidenta Bukeleho usnadní občanům Salvadoru žijícím v zahraničí posílání plateb do vlasti. Ve středoamerické zemi však půjde platit i nadále americkým dolarem. „Naší zemi to přinese finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Bukele na Twitteru krátce před hlasováním v parlamentu, který ovládá jeho strana a její spojenci.
Finančním začleněním měl přitom na mysli zapojení tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident totiž už dříve poukazoval na to, že „sedmdesát procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“. Ti, kteří bitcoin použijí, se podle něj nevystaví riziku. „Vláda zaručí převod na přesnou hodnotu v dolarech v době každé transakce,“ napsal.
Po schválení parlamentem 39letý prezident na Twitteru doplnil, že pověřil státní geotermální elektrickou firmu LaGeo, aby přišla s plánem zařízení na těžbu bitcoinů s využitím obnovitelné energie z místních sopek. „Bude se to rychle vyvíjet!“ dodal na stejné sociální síti.
Cena bitcoinu v poslední době stagnuje
Bitcoin v posledních týdnech čelí rostoucí kritice, že jeho těžba spotřebovává velké objemy energie, a má tak negativní ekologické dopady. Šéf automobilky Tesla Elon Musk tímto argumentem odůvodnil změnu svého rozhodnutí přijímat v Tesle platby v bitcoinech, což tuto nejznámější kryptoměnu minulý měsíc prudce oslabilo.
Salvadorská ekonomika je na přísunu peněz ze zahraničí závislá. Tyto platby představovaly v roce 2019 téměř šest miliard dolarů (125,2 miliardy korun), tedy zhruba čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP).
„Krok Salvadoru může na jedné straně posílit důvěryhodnost bitcoinu, na druhou stranu může tamní ekonomiku ohrozit kvůli velkým a náhlým výkyvům kurzu. Oznámení bude znamenat pozitivní impuls pro investory, kteří v posledních týdnech bitcoiny spíše prodávali pod vlivem negativních zpráv,“ řekl specialista na kryptoměny Martin Stránský.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bitcoin na zprávu zareagoval zhodnocením asi o tři procenta. „Slabší reakce trhu na tak potenciálně přelomový krok pramení z globální atmosféry, která nyní kryptoměny obestírá. Tu určují zejména vlády a centrální banky klíčových ekonomik, jako jsou Spojené státy nebo Čína. Ty v současné době podnikají kroky směřující spíše k potlačení než podpoře kryptoměn,“ uvedl.
„Bitcoin se ze svého cenového maxima takřka 65 tisíc dolarů za kus propadl na poloviční cenu a nyní se prodává za 34 tisíc dolarů. Nepomáhají mu ani tweety a prohlášení šéfa automobilky Tesla Elona Muska, šéfa automobilky Tesla. Ta se totiž od bitcoinu v posledních týdnech zřetelně odvrací,“ podotkl Kovanda.
Bitcoin nicméně kolem 20:30 SELČ posiloval výrazněji. Na burze Bitstamp přidával přes deset procent na zhruba 36 300 dolarů (756.970 korun).