Česká ekonomika letos klesne o 6,8 procenta, oživení bude pomalé, předpovídá OECD

Česká ekonomika v letošním roce kvůli šíření koronaviru klesne o 6,8 procenta. Napřesrok by se měl hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o 1,5 procenta, v roce 2022 by pak měl jeho růst zrychlit na 3,3 procenta, předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Světová ekonomika pak podle ní letos klesne o 4,2 procenta.

Česká ekonomika byla podle OECD tvrdě zasažena opatřeními proti šíření koronaviru i poklesem zahraničního obchodu. „Dodatečná restriktivní opatření, vysoká nejistota a slabá důvěra budou brzdit hospodářské oživení, dokud nedojde k široké aplikaci účinné vakcíny,“ uvedla organizace ve své zprávě. „Rozpočtová podpora pomůže zachovat spotřebu domácností, oživení investic však zabere delší dobu,“ dodala.

OECD rovněž vyzvala úřady, aby pokračovaly v podpůrných opatřeních a nezahájily příliš brzy zpřísňování rozpočtové politiky. Upozornila, že centrální banka má v případě potřeby prostor k dalšímu uvolnění měnové politiky.

V příštím roce očekává OECD vzestup počtu firemních bankrotů v důsledku pokračující ekonomické slabosti a postupného ukončování některých podpůrných opatření. Míra nezaměstnanosti by se v první polovině příštího roku měla zvyšovat. „Poté, jakmile se pandemie dostane globálně i lokálně pod větší kontrolu, nabere ekonomický růst na tempu díky stoupajícímu obchodu a domácí poptávce,“ uvedla OECD.

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý oznámil, že meziroční pokles české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na pět procent z 10,7 procenta ve druhém kvartálu. Česká národní banka minulý měsíc předpověděla, že v celém letošním roce HDP klesne o 7,2 procenta, v příštím roce pak počítá s růstem o 1,7 procenta.

Světová ekonomika letos klesne o 4,2 procenta

OECD také předpověděla, že světová ekonomika v letošním roce kvůli koronaviru klesne o 4,2 procenta, v příštím roce naopak o 4,2 procenta vzroste. Organizace tak aktualizovala svou zářijovou prognózu, podle které se měl globální hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce snížit o 4,5 procenta, zatímco napřesrok měl stoupnout o pět procent.

OECD předpokládá, že výkon globální ekonomiky se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize vrátí do konce příštího roku, a to zejména díky silnému hospodářskému oživení v Číně. Růst čínské ekonomiky v příštím roce podle OECD zrychlí na osm procent z letošních 1,8 procenta.

Spojené státy, které jsou největší ekonomikou na světě, by letos měly vykázat pokles HDP o 3,7 procenta a napřesrok nárůst o 3,2 procenta. Ekonomika eurozóny by v příštím roce měla stoupnout o 3,6 procenta po letošním propadu o 7,5 procenta, předpověděla OECD.

„Nejsme venku z potíží,“ řekl podle agentury Reuters k vyhlídkám světového hospodářství hlavní ekonom OECD Laurence Boone. „Stále jsme uprostřed pandemické krize, což znamená, že politici ještě mají před sebou mnoho práce,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
před 20 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025
Načítání...