Zástupci obou firem ve středu podepsali na Pražském hradě memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel. Podpisu byl přítomen prezident Miloš Zeman.
Rheinmetall patří mezi největší evropské zbrojní firmy. V Česku se uchází o zakázku na výrobu 210 pásových bojových vozidel pěchoty. Podobnou zakázku nedávno firma vyhrála v Maďarsku. Právě na země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se chtějí obě firmy při spolupráci zaměřit.
„V rámci tohoto nového strategického partnerství obě společnosti umožní přenos obranných technologií mezi Německem a Českou republikou za účelem realizace projektů ve státech visegradské čtyřky i v jiných zemích,“ uvedl Čírtek. CSG se podle něj pro Rheinmetall stane klíčovým českým výrobním a obchodním partnerem. Do spolupráce budou zapojeny jako dodavatelé další české obranné společnosti.
Společný podnik chtějí firmy založit v areálu kopřivnické Tatry. Právě tuto značku bude mít v názvu. CSG se podle Čírtka může zapojit do spolupráce se skupinou Rheinmetall rychle. Uvedl, že společný podnik znamená, že se česko-německé vztahy rozšíří do strategické průmyslové oblasti.
„V Moravskoslezském kraji vznikne nový strategický podnik, který nebude žádnou montovnou, ale vývojářem i výrobcem moderních obranných technologií,“ dodal. Český obranný průmysl tak podle něj rozšíří své schopnosti v oblasti pásové pozemní techniky a ve společném podniku i mezi dodavateli tak vzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa.
„Těšíme se na spolupráci s Rheinmetallem a pevně věříme, že naše kooperace bude milníkem v modernizaci ozbrojených sil i českého obranného průmyslu,“ uvedl majitel CSG Michal Strnad. „Je zde potenciál, aby se skupina Czechoslovak Group stala partnerem Rheinmetallu v České republice i mimo ni v oblasti náhrady a modernizace bojových systémů,“ dodal.
Podle předsedy představenstva Rheinmetallu Armina Pappergera se CSG může zapojit do stávajícího globálního dodavatelského řetězce pro široké spektrum obranných produktů německé firmy.
„Rheinmetall a CSG jsou připraveny ve společném podniku investovat do rozvoje výrobních kapacit i vývoje nových technologií,“ uvedl. Prvním krokem v rámci společného podniku podle něj bude přenesení výroby technických skupin a podskupin pozemní techniky v rámci projektů, na kterých Rheinmetall aktuálně pracuje.