Prezident Zeman slíbil podpořit návrh státního rozpočtu ve sněmovně

Prezident republiky Miloš Zeman přijde příští týden do sněmovny podpořit návrh státního rozpočtu na rok 2021, uvedla to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po schůzce v Lánech. Vláda předložila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard korun. Prezident se také zajímal o vývoj investic a počtu státních úředníků i o současné daňové výjimky.

Video Brífink ministryně financí Schillerové po návštěvě prezidenta
video

Brífink ministryně financí Schillerové po návštěvě prezidenta

Zdroj: ČT24

Prezident Zeman podle ministryně financí podporuje návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a stanovení sazeb daně z hrubé mzdy na 15 a 23 procent, ale jen na dva roky.

„Prezident řekl, že sazby 15 a 23 procent podpoří, ale dal si podmínku na dva roky,“ podotkla. Teprve poté se podle ní bude mluvit o správném daňovém mixu. Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jana Hamáček předkládá návrh sazby 19 a 23 procent.

Návrh na zrušení superhrubé mzdy v současné situaci kritizuje Národní rozpočtová rada. Upozornila na to, že v odůvodnění Babišova návrhu je uvedeno, že snížení daně z příjmů je zamýšleno na dva roky a že o definitivním daňovém režimu a výši sazeb bude rozhodnuto podle aktuálního ekonomického a rozpočtového vývoje. „Navrhovaná úprava zákona však žádnou povinnost přezkumu po dvou letech neobsahuje,“ uvedla.

Spokojenost s výší investic

Ohledně rozpočtu byl podle Schillerové Zeman spokojený s výší investic. Zajímala ho také číselná řada počtu státních úředníků.

„Velmi ho potěšilo, že v rámci zrušení daně z nabytí nemovitostí budeme ve finanční správě během dvou let snižovat počet úředníků o 500 lidí,“ poznamenala. Dalším tématem byl podle ní střednědobý výhled a konsolidace veřejných financí. S prezidentem hovořila rovněž o valorizaci důchodů, které příští rok porostou v průměru o 839 korun na téměř 15 400 korun.

Co doporučil sněmovní výbor

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil sněmovně, aby schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Na příjmech má stát vybrat 1488 miliard korun a na opačné straně vydat 1808 miliard.

Výbor také doporučil přijmout návrh premiéra Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140 tisíc korun měsíčně sazbou 23 procent. S dopadem změn přitom návrh rozpočtu nepočítá a podle předlohy by měl činit výpadek příjmů asi 52 miliard korun.

K návrhu vicepremiéra a předsedy koaliční ČSSD Jana Hamáčka, který předkládá sazby 19 a 23 procent, zaujal výbor negativní stanovisko. Také ministerstvo financí jeho návrh odmítlo. Podle koaliční smlouvy přitom mají vládní strany předkládat zákony o změnách daní a zákony s velkým dopadem do veřejných rozpočtů pouze společně.