Česká televize už vysílá jen v nové síti DVB-T2. Přechod završilo vypnutí vysílačů ve Zlínském kraji

Poslední dva vysílače v České republice vypnuly síť DVB-T pro programy České televize. Šlo o Zlín - Tlustou horu a Valašské Klobouky –-Ploštiny. Programy České televize jsou tak dostupné už jen v DVB-T2 standardu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Vypnutí vysílačů ve Zlínském kraji bylo posledním v celorepublikové sérii ukončování starého standardu a přechodu na DVB-T2, které probíhá od listopadu minulého roku. Kvůli koronavirové krizi byl postup letos pozastaven a o čtyři měsíce prodloužen. Česká televize je už tak dostupná jen v nové síti DVB-T2.

„To, že přešli na nový standard, poznají diváci podle toho, že budou příjímat vysílání v HD kvalitě. V levém horním rohu televize pak spolu s názvem stanice uvidí označení HD,“ řekl už dříve ředitel pro regulaci Českých radiokomunikací Marcel Procházka.

Vysoké rozlišení v DVB-T2 se týká všech stanic České televize. Komerční kanály (zastoupené v multiplexu 2 a multiplexu 3) budou u zbývajících vysílačů ve starém formátu vypnuty do konce října.

Celá akce umožní, aby dosavadní televizní pásmo 700 MHz bylo uvolněno pro sítě 5G. Informace o přechodu na DVB-T2 najdou diváci na digict.cz, televizezadarmo.cz, případně na dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.

K přechodu na nový vysílací standard dochází na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod. Nejen Česká televize, ale i všechny ostatní tuzemské televize proto musí postupně přeladit své stávající pozemní vysílání ve standardu DVB-T a dále vysílat jen v novém standardu DVB-T2.