Huawei bezpečnostní prověrku v Česku nedostane, píše Deník N

Telekomunikační společnost Huawei v Česku nedostane bezpečnostní prověrku, firma potvrdila tuto informaci Deníku N. Zvažuje, že požádá o nižší stupeň prověření. Před společností varoval v roce 2018 i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vedení firmy ale opakovaně odmítá nařčení ze špionáže. 

Podle serveru Huawei nedávno sama požádala, aby byl proces udělení prověrky zastaven, protože se pro ní nevyvíjel příznivě. „Společnost Huawei nyní zvažuje různé scénáře, které jsou založené na našich obchodních potřebách,“ uvedl mluvčí firmy Tomáš Kolder. Deník N uvedl, že Huawei žádala o prověrku na stupeň tajné.

Bezpečnostní prověrka je pro soukromé společnosti podmínkou k účasti ve vybraných státní tendrech. NBÚ záležitost nekomentoval.

Huawei ale momentálně nepotřebuje bezpečnostní prověrku pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G v Česku. Čínská firma patří mezi hlavní světové dodavatele této technologie.

Letos v dubnu ale Senát požádal vládu, aby vyjasnila svoji pozici k otázce zapojení čínských firem Huawei a ZTE do zavádění komunikačních sítí 5G v tuzemsku. Senátoři odkázali právě na varování, které v roce 2018 vydal NÚKIB. Úřad označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei se brání tomu, že pro varování neexistují důkazy.

Evropská komise v lednu doporučila členským státům, aby nepouštěly firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí sítí 5G. Doporučení komise však nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, vyzývá ale k jednotnému postupu. 

Huawei čelí dlouhodobě silnému tlaku zejména ze strany americké vlády, která výrobky firmy bojkotuje a snaží se přesvědčit své spojence, aby se k ní přidali a produkty Huawei rovněž odmítali. Washington tvrdí, že Huawei umožňuje čínské vládě provádět přes svá zařízení špionáž, což Huawei odmítá. Kvůli tomuto tlaku mu ale ubylo zakázek v zahraničí, data ale ukazují, že o to důležitější je v poslední době pro firmu rozsáhlý domácí trh.

Washington vloni umístil Huawei na černou listinu a letos v květnu ohlásil restrikce, které čínskému podniku znemožňují získat bez zvláštního povolení čipy vyvinuté či vyráběné s využitím amerických technologií. V srpnu americká administrativa oznámila, že sankce zpřísňuje.