Hodnota Applu jako první americké firmy přesáhla dva biliony dolarů

Apple se stal první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů (44 bilionů korun). Hranici jednoho bilionu překonal výrobce iPhonů teprve před dvěma roky. Letos si jeho akcie připsaly už téměř 60 procent a investoři věří, že firmě se v pokoronavirovém světě bude dařit ještě lépe, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mark Lennihan

Applu, jehož akcie se začátkem roku prodávaly za zhruba 300 dolarů za kus, se podařilo zvládnout uzavření svých čínských továren, které vyrábějí oblíbené chytré telefony, i uzavření kamenných prodejen. Zákazníci důvěřují jeho výrobkům natolik, že si je v době omezeného pohybu kvůli pandemii nakupují na internetu.

Firma proto vykázala velmi dobré hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí a její výkonný ředitel Tim Cook se podle agentury Bloomberg díky pokračujícímu růstu ceny akcií zařadil mezi dolarové miliardáře. Jen za středu přidaly přes pět procent na více než 467 dolarů (10 239 korun) za akcii a pomohl tak i k rekordím růstům indexů S&P 500 a Nasdaq, které se vyšplhaly na denní maxima, a to na rekordních 3399,54 bodu, respektive 11 257,422 bodu. 

Později své zisky ale smazaly, když ze zveřejněného zápisu z červencového zasedání americké centrální banky (Fed) vyplynulo, že banka považuje zotavení ekonomiky z následků koronaviru za nejisté. 

Tržní limit jednoho bilionu dolarů Apple překonal 2. srpna 2018. Na Wall Street platil podle serveru CNBC za žhavého kandidáta na překonání dvoubilionové hranice. Poslední den letošního července Apple překonal saúdskoarabskou ropnou firmu Saudi Aramco a stal se největší firmou na světě podle tržní kapitalizace.

Podle agentury DPA je ale dosažený rekord také známkou současného extrémního přecenění technologických akcií. To vyvolal přetlak volných peněz na finančních trzích způsobený politikou americké centrální banky (Fed), která se tak snaží povzbudit ekonomiku postiženou koronavirovou krizí.

Dvoubilionovému ocenění na burze se začínají blížit i američtí konkurenti Applu, společnosti Microsoft a Amazon. Ve středu trhy tvůrce operačního systému Windows oceňují na 1,6 bilionu dolarů a největšího internetového prodejce na 1,65 bilionu dolarů.