Vláda nejspíš odloží zavedení digitální daně. Schillerová navrhne i nižší sazbu

4 minuty
Události: Digitální daň
Zdroj: ČT24

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje odročit platnost digitální daně z letošního července na příští leden. Zavedení taxy by se tak odložilo o půl roku. Ministryně chce zároveň snížit plánovanou sedmiprocentní daň na pět procent. Koaliční rada by měla její návrh projednat v pondělí.

Klíčovým důvodem odkladu daně je přitom hrozba odvetných kroků ze strany Spojených států. Americký velvyslanec v Praze Steven King totiž před dvěma týdny zaslal poslancům rozpočtového výboru a ministryni dopis, ve kterém proti vládnímu návrhu protestuje.

„Daň cílí pouze na přední americké společnosti, tím diskriminuje stejně inovativní technologické firmy, které se Česká republika snaží přilákat,“ píše se v dopise. Podle Kinga si Spojené státy ponechávají právo na přijetí příslušných opatření k obraně amerických firem. Možnost odvety v dopise přitom nevyloučil.

České firmy vyvážející do USA se obávají, že Američané v případě prosazení digitální daně zavedou vysoká cla na jejich výrobky. „Pod vlivem všech okolností beru tyto věci vážně. Požádala jsem pana premiéra, aby digitální daň zařadil na jednání koaliční rady,“ uvedla Schillerová.

Rozpočet si s odkladem poradí, říká Schillerová

Vláda doufá, že se do konce roku shodnou na společné digitální dani také státy OECD. Podle kabinetu by to snížilo hrozbu americké odvety na minimum. „Když se odloží účinnost, tak by se z ní v roce 2020 výtěžek nekonal. Není to tak vysoká částka, rozpočet by si s tím určitě poradil,“ říká ministryně financí.

Její záměr má přitom podporu u velké části opozice. „Podporuji snížení daně i delší časový prostor, aby se na to firmy mohly připravit,“ okomentoval rozhodnutí místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že byl návrhem na odložení platnosti zaskočen. „Je to pro nás trošku překvapení, protože digitální daň vznikla po dohodě v rámci vládní koalice,“ tvrdí Hamáček.

Rozhodnutí padne v dubnu

Zatímco v Poslanecké sněmovně prošla digitální daň prvním čtením už před měsícem, rozpočtový výbor o ní bude hlasovat v březnu. Poslanci by pak měli o nové dani definitivně rozhodnout během dubna.

Jen letos chtěla vláda díky taxe vybrat přes dvě miliardy. Digitální daň se má týkat nadnárodních korporací s obratem 750 milionů eur (asi 19 miliard korun). Mezi tyto firmy patří třeba Google, Facebook, Amazon nebo Apple.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Zájem o hypotéky byl v lednu nebývale silný

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Většinou však objem nových hypoték klesá se začátkem roku podstatně razantněji. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025
Načítání...