Brzda na hypotéky, kterou zavedla ČNB, funguje. Trh loni oslabil o 17 procent

Hypoteční trh v Česku klesl loni o 17 procent na 181 miliard korun. Pokles nastal po několikaletém růstu na rekordní hodnoty, řekl generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Rok 2019 se na hypotečním trhu podle něj nesl ve znamení adaptace bank a zákazníků na doporučení České národní banky z roku 2018 a zpřísnění podmínek pro získání hypoték. Hypoteční banka je lídrem trhu.

Video Události ČT: Omezení dostupnosti hypoték už má výsledky
video

Události ČT: Omezení dostupnosti hypoték už má výsledky

Zdroj: ČT24

„Podobný vývoj jsme očekávali, a to zejména v prvním kvartálu roku 2019. Zaznamenaný pokles ale naše očekávání předčil. Na začátku roku jsme odhadovali výsledek trhu na úrovni 200 miliard korun ročně v celkovém objemu prodaných hypoték,“ uvedl Feix. V letošním roce očekává stabilní vývoj, možná mírný nárůst objemu hypoték.

Česká národní banka zpřísnila od října 2018 pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

„Klienti očividně nedosáhnou na financování díky tomu, že nové parametry jim hodně omezují možnosti, speciálně mladí lidi třicet let, pětatřicet let nemají dvacet procent vlastních zdrojů, obvykle jim půjčí rodiče,“ uvedl regionální ředitel 4fin Tomáš Trauške.

Na horší dostupnost hypoték v souvislosti se zpřísněním podmínek banky reagovaly postupným snižováním úrokových sazeb, které koncem roku dosáhly až na průměrnou úroveň 2,35 procenta. Zájemcům o hypotéku situaci ztěžuje i stálé, ačkoliv nyní již mírné, zdražování nemovitostí. Meziroční nárůst cen se pohybuje okolo osmi procent. Ve srovnání s příjmy českých domácností jsou tak ceny nemovitostí vysoké, dodal Feix. Pro letošek odhadl pokles růstu k pěti procentům.

V rámci EU patří Česko mezi země s vyšším tempem růstu cen, v třetím čtvrtletí 2019 obsadilo šesté místo. Zdražování vedlo loni i k dosažení nejvyšší průměrné hypotéky 2,6 milionu korun, což je o 300 tisíc korun více než v předloňském roce. Dominovaly převážně hypotéky s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) 80 procent a fixací na pět a více let.

Úrokové sazby letos budou podle Feixe z velké části záviset na chování trhu a ČNB. „Co se týče úrokových sazeb, zatím máme k dispozici jen nejisté odhady. Jejich výše bude podmíněná vnějšími vlivy, jako jsou ceny zdrojů na trhu, a podepíše se na nich i rozdělení trhu mezi hypotékami a účelovým financováním od stavebních spořitelen,“ míní Feix.

Analytici také diskutují o dalším zpřísnění hypoték ze strany ČNB. Sledovat by teď centrální bankéři mohli víc i to, jak banky půjčují na nemovitosti, ve kterých lidé nebudou bydlet, ale které kupují jako investici.

„Zatím o tom neuvažujeme, ale budeme ten trh i v roce 2020 neustále vyhodnocovat, na začátku loňského roku jsme přemýšleli, jestli nezpřísníme požadavky na podíl úvěru vůči ročnímu příjmu,“ řekl člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda.

Hypoteční trh budou i letos ovlivňovat také ceny nemovitostí. Ty byly v roce 2019 podle centrální banky nadhodnocené až o dvacet procent. Zdražovat bude bydlení i letos. „Na konci roku odhadujeme, že průměrná výše hypotéky je 2,6 milionu. To je opravdu velký nárůst, protože před dvěma lety byly průměrné hypotéky někde kolem dvou milionů,“ dodal Feix. Růst by podle analytiků letos mohly i úrokové sazby a to hned v prvních měsících roku.