Schillerová mění pravidla účtenkové loterie k EET. Registrovat půjde jen 500 účtenek

Ministerstvo financí mění pravidla účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET). Od prosince bude moci hráč zaregistrovat do loterie jen 500 účtenek měsíčně, uvedla v úterý ministryně Alena Schillerová (za ANO) pro server Seznam Zprávy. Ministerstvo financí tak reaguje na pochybnosti, jestli soutěž neovládli profesionální hráči nebo podvodníci.

Video Události
video

Události ČT: Změny v účtenkové loterii kvůli podvodům

Ze statistiky vyplývá, že letos v srpnu se účtenkové loterie účastnilo téměř 350 tisíc hráčů. První hráč tehdy podle statistiky registroval 11 128 účtenek, což by při splnění podmínek loterie pro něj znamenalo jít denně do 370 obchodů a v každém si něco koupit. Padesátý hráč v srpnovém žebříčku zaregistroval 4517 účtenek, což by znamenalo, že musel jít denně do 150 obchodů.

„Pro normálního člověka tudíž věc nemožná. Podle pravidel účtenkovky lze totiž registrovat od jednoho obchodníka pouze jednu účtenku,“ připomíná server.

„Objevil se jakýsi bazárek, kde si lidé účtenky vyměňují, aby vlastně měli od někoho jiného, z jiného obchodu, což je pro nás nepřijatelné,“ přiblížila Schillerová, jejíž úřad je pořadatelem loterie.

Podle ředitele Institutu hazardních her Jana Řeholy nejde o profesionální hráče hazardních her, ale spíše o profesionální skupiny, které se soustředí například na spotřebitelské soutěže různých obchodníků a snaží se v nich najít slabá místa.

Ministryně financí se tak rozhodla změnit pravidla a omezit počet účtenek, které lidé mohou do slosování poslat. „Dnes jsem podepsala dodatek, který ještě musí podepsat provozovatel (Wincor Nixdorf), který pro nás účtenkovku provozuje,“ řekla Schillerová. Ohlášené omezení ve hře by podle ministryně mělo platit od prosince.

Účtenkovka vznikla v návaznosti na EET 

Nejvíce hráčů se za dva roky fungování projektu zaregistrovalo do slosování v listopadu 2017, a to 478 tisíc. Následně až do loňského září počet hráčů klesal, od té doby do současnosti se ustálil mezi 341 tisíci až 352 tisíci hráči měsíčně. Nejvíce zaregistrovaných účtenek MF zaznamenalo loni v březnu, přes 18 milionů.

Náklady na účtenkovou loterii k EET bez započtení výher by letos měly činit podle údajů MF asi 18 milionů korun.

Slosování loterie se koná každý 15. kalendářní den v měsíci. První výhra je milion korun, druhá automobil zhruba za 400 tisíc korun, třetí 300 tisíc korun, čtvrtá 200 tisíc korun a pátá 100 tisíc korun. Dále mohou lidé získat 20 výher po 20 tisících korun, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Ministerstvo loterií sleduje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET. Zájemci mohou registrovat účtenky prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka. Politická opozice je k loterii skeptická.