Mzdy v Česku rostou od roku 2000 mnohem rychleji než v Německu

Platy na západ od českých hranic sice pořád zůstávají výrazně vyšší než v tuzemsku, od roku 2000 ale ČR Německo dohání. Platy v Česku totiž rostou mnohem rychleji. Loni byla průměrná mzda více než dvakrát vyšší než v roce 2000. Pokud by se převedla na eura, měli by Češi každý měsíc k dispozici dokonce třikrát více než před 18 lety. Oproti tomu Němcům se průměrná mzda ve srovnáním s rokem 2000 zvedla o 44 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading.

Od roku 2000 se v Česku průměrná mzda meziročně zvyšuje v průměru o 4,67 procenta, při přepočtu na eura by to bylo o 6,62 procenta. V Německu je průměrný růst průměrné mzdy 2,08 procenta. Toto srovnání podle Purple Trading přispívá k tvrzení, že česká ekonomika zažívá pozitivní časy a Čechům se daří čím dál víc.

„U průměrné mzdy sice za Německem ještě pořád výrazně zaostáváme, ale tempo jejího růstu je poměrně zajímavé o to víc, pokud bychom díky posilující koruně mzdu směňovali a chtěli utrácet v eurech,“ uvedl výkonný ředitel Purple Trading David Varga.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34 105 korun. Poprvé tak překonala hranici 34 tisíc korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na tento průměr nedosáhnou. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,3 procenta.