Francie zdaní americké digitální obry jako Google či Facebook. Trump zvažuje odvetu

Francouzský Senát schválil ve čtvrtek zavedení daně pro velké technologické firmy. Jak píše agentura Reuters, může to být začátkem další obchodní roztržky mezi USA a EU. 

Už ve středu oznámil americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, že prezident Donald Trump nařídil vyšetřit, zda francouzská daň namířená proti internetovým gigantům nediskriminuje americké firmy. Úřady prověří i to, zda má Paříž k zavedení tříprocentní digitální daně důvod. Pokud Washington usoudí, že jsou americké firmy nespravedlivě daněny, může přijít s odvetnými kroky, například v podobě cel.

Paříž se hájí, že daň je v souladu s mezinárodními úmluvami. „Státy jsou v daňových otázkách suverénní. Takže z našeho hlediska je nemístné použít obchodní nástroj k útoku na suverénní stát,“ uvedlo podle agentury Reuters francouzské ministerstvo financí.

Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se podle Reuters týká firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (640 milionů korun) a celosvětově nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Digitální daň má do státní pokladny přinést peníze od velkých internetových firem, jež vydělávají i díky francouzským uživatelům internetu, ale sídlí v jiných zemích. „Daní se ve Francii,“ říká GAFA podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců: Google, Amazon, Facebook a Apple.

„(Prezident Trump) nařídil, abychom prošetřili důsledky tohoto zákona a zjistili, zda není diskriminační či neodůvodněný a zda nezatěžuje či neomezuje obchod Spojených států,“ uvedl Lighthizer v prohlášení, z něhož cituje stanice BBC.

Spojené státy už několikrát podobné vyšetřování provedly v souvislosti s obchodními praktikami Číny nebo Evropské unie, vůči nimž Trump uplatňuje tvrdé vyjednávání. Pokud byl podle Trumpa zjištěný přístup nespravedlivý, nařídil zavést cla.

Trumpův krok vůči Francii vítají zástupci obou amerických politických stran

Prezidentův krok vůči Francii vítají zástupci obou amerických politických stran v senátním finančním výboru, republikán Chuck Grassley a demokrat Ron Wyden. Podle jejich společného prohlášení je „daň z digitálních služeb, kterou chce zavést Francie a další evropské země, jasně protekcionistická a nespravedlivě cílí na americké firmy způsobem, který Spojené státy připraví o pracovní místa a poškodí americké zaměstnance.“

Francie přišla s daní GAFA, když se na společném zdanění internetových firem nedokázaly shodnout unijní země. Má jít o dočasné opatření do chvíle, než se v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podaří dojednat mezinárodní dohodu o digitální dani.

Zavádění odvodů pro internetové firmy navrhují také další země včetně České republiky, kde je teď v připomínkovém řízení návrh na sedmiprocentní digitální daň pro velké firmy.