Tripartita se zatím neshodla na navrhované podobě státního rozpočtu pro příští rok. Zaměstnavatelům vadí plánovaný schodek 40 miliard. Přidali by také peníze na investice do výstavby silnic. Odboráři zase nesouhlasí s růstem platů většiny pracovníků ve veřejném sektoru o dvě procenta a žádají pro ně osmiprocentní přidání.
Tripartita se na státním rozpočtu neshodla. Spornými body jsou deficit a růst platů
Kvůli rozpočtu se zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů sejdou 16. září. Návrh se může upravit podle červencového upřesnění odhadovaného vývoje ekonomiky. Vláda musí návrh poslat sněmovně do konce září.
„Rozpočet je připraven tak, aby odpovídal tomu, co si může stát dovolit,“ řekla na tiskové konferenci po jednání tripartity ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Schodek z pohledu zaměstnavatelů
Proti deficitu 40 miliard jsou zaměstnavatelé. Schodek by tolerovali v případě, že by se peníze využily na posílení vzdělávání a na inovace. Suma na platy učitelů by se podle podnikatelů měla zvýšit ne o deset procent, ale o 15 procent. Polovina by putovala do základu, polovina do odměn, upřesnil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Nedostatek financí je podle svazu i ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Zaměstnavatelé poukazují třeba na to, že bez dostatečného krytí Česko nenaplní svůj cíl a do roku 2030 dálnice nedokončí. „Příští rok by mělo chybět sedm miliard korun, v roce 2021 pak 13 až 15 miliard,“ řekl Hanák. Podle něj se o sumě pro fond bude ještě jednat o prázdninách.
Odboráři chtějí vyšší růst platů
Na červencové upřesnění vývoje čekají i odboráři. Budou usilovat o výraznější růst platů. Pro učitele požadují 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky deset procent a pro ostatní pracovníky osm procent. Celou sumu chtějí rozdělit do základu výdělku, tedy do tarifů.
„U ústavních činitelů má být růst o osm procent. Proč? Pro to není žádný důvod, když dvě třetiny zaměstnanců státu dostanou dvě procenta. Jen to rozděluje společnost,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj by rozpočet mohl získat peníze třeba z úpravy daňového základu podnikatelů při koupi luxusních aut.
Schillerová počítá v návrhu rozpočtu se seškrtáním desetiny míst na ministerstvech, pěti procent v úřadech a tří procent v příspěvkových organizacích. Polovina uspořených peněz by se použila na navýšení výdělků.