Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu. Analytici mluví o populismu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v pondělním vydání Hospodářských novin (HN). Mimo jiné řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Podle analytiků se však jedná o populistický krok a tvrdí, že huť je dlouhodobě zisková.

Liberty Ostrava
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala dostala od Evropské komise zelenou k převzetí obří italské ocelárny Ilva, ovšem pod podmínkou, že koncern prodá několik svých evropských hutí. Tak, aby v Evropě zůstala zachována efektivní hospodářská soutěž. Mezi podniky určenými na prodej je i ten ostravský.

Liberty House chce hutě od ArcelorMittalu převzít během první poloviny letošního roku. Babiš ale HN řekl, že se mu Liberty House nelíbí a ostravskou huť by měl řídit stát. „Chceme tu firmu koupit, aby ji někdo pořádně řídil. Stát by to odkoupil za korunu, o tom s Arcelorem jednám. Pokud by to nešlo koupit, chceme mít přehled o tom, co se tam děje,“ uvedl.

Firma Liberty House, patřící do globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty, není podle Babiše důvěryhodná. „Nelíbí se mi, je to netransparentní firma, je tam plno divných věcí. Chová se nestandardně, nechová se jako investor, když například neřeší energetiku, kterou v minulosti vyvedli z firmy,“ řekl deníku.

Babiš ale nevyloučil trojstrannou smlouvu mezi Liberty House, státem a odboráři na fungování ostravského podniku.

Podporu má Babiš i u odborářů

„Za momentální situace, která je na evropském trhu s ocelí, bychom to pravděpodobně přivítali. Tato informace je pro mě nová, nicméně dovedu si představit, že bychom to přivítali, už jen proto, aby se nějakým způsobem sladilo dohromady působení OKD a Nové huti,“ řekl šéf odborářů Petr Slanina s tím, že OKD dodává koksovatelné uhlí pro ArcelorMittal Ostrava a neví se, na jak dlouho bude možné dodávky zajistit. Obě společnosti jsou totiž podle odborářů na sobě závislé. 

„Pokud by se situace vrátila o nějakých patnáct let zpátky před zpackanou privatizaci a vše se dobře nastavilo, umíme si představit jako majitele i Liberty House. Ale jedná se o strategický podnik, stát by na něj měl mít vliv,“ připomněl Slanina. 

Podle analytiků jde o populismus

Analytici se k nápadu koupit ArcelorMittal za korunu staví rezervovaně. Připomínají, že ostravská huť je dlouhodobě zisková, v roce 2017 dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. Babiš podle HN na otázku, proč nabízí jen jednu korunu za ziskovou firmu, neodpověděl.

„Ostravský hutní podnik ArcelorMittal má výrazně vyšší hodnotu, než je jedna koruna. Současný vlastník by musel být padlý na hlavu, aby na takovýto obchod přistoupil,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. 

„Jedná se čistě o populistický výstřel do tmy. Když už něco takového vůbec dovolují naše zákony, zákony Evropské unie to nedovolují.“

Petr Bartoň

hlavní ekonom investiční skupiny Natland

Liberty House: Zatím bez komentáře

Společnost Liberty House nechtěla chystaná jednání s Babišem komentovat. Podle deníku ale naznačila, že se premiérovi vyhovět nechystá. Uvedla, že rozšíření jejích kapacit v Evropě je součástí dlouhodobé strategie firmy. „Podnikáme veškeré potřebné kroky k dokončení transakce a nechceme se stát součástí spekulací týkajících se naší společné dohody s ArcelorMittalem,“ sdělila společnost HN.

Mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková řekla, že prodej huti a několika dalších podniků společnosti Liberty House je součástí kompenzačního balíčku, na kterém se dohodla s evopskou komisí v souvislosti s koupí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. „Minulý měsíc získala skupina k prodeji povolení Komise a očekává, že transakci uzavře do konce první poloviny tohoto roku,“ uvedla mluvčí.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je například největším výrobcem silničních svodidel v České republice. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. I s dceřinými společnostmi má asi 6500 zaměstnanců.

V roce 2017 firma dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. Babiš podle HN na otázku, proč nabízí jen jednu korunu za firmu, která byla v letech 2010 až 2017 vždy zisková, neodpověděl.