MMF snížil odhad růstu: česká ekonomika letos stoupne o 2,5 procenta

Česká ekonomika v letošním roce stoupne o 2,5 procenta. Vyplývá to z pravidelné zprávy mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v ČR. Na počátku dubna přitom měnový fond ve svém pravidelném jarním výhledu uvedl, že letos očekává růst české ekonomiky o 2,9 procenta. Loni česká ekonomika stoupla právě o 2,9 procenta.

Ilustrační foto
Zdroj: CŤK Autor: Luděk Peřina

K udržení 2,5procentního růstu ve střednědobém období je podle MMF nutné udržet vysokou zaměstnanost a růst produktivity v souvislosti s tím, jak bude stárnout populace. „Ekonomice se daří. Mzdy jsou vyšší, nezaměstnanost dosáhla rekordních minim, je nejnižší v EU. Nicméně je ovšem třeba učinit více, aby silný růst ekonomiky zůstal zachován,“ varoval šéf mise v Česku Alasdair Scott.

Česká národní banka očekává v květnové prognóze letos růst české ekonomiky o 2,5 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta. Pro příští rok ministerstvo financí nechalo odhad na 2,4 procenta.

MMF: Je potřebná hospodářská politika, která podpoří inovace

Pro zvýšení životní úrovně je podle měnového fondu nezbytná jasná a koordinovaná hospodářská politika, která podpoří inovace. Plány vlády, například ohledně vědy a výzkumu nebo výstavby infrastruktury, podle zprávy podpoří růst ekonomiky pouze v případě, že se doopravdy uskuteční.

Mise MMF také označila za správný přístup, že ČNB na počátku května naznačila pauzu ve zvyšování úrokových sazeb. Naposledy centrální banka zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu 2. května. „Prognóza nevidí potřebu dalšího zvyšování sazeb zhruba v následujícím roce,“ uvedl tehdy guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Bankovní systém je v Česku podle zprávy stabilní, dostatečně kapitálově vybavený. Mise MMF zároveň podpořila opatření ČNB ohledně omezení podmínek pro získání úvěrů na bydlení. Podle MMF by měla centrální banka v této záležitosti získat pravomoci dané zákonem, aby nemusela případná opatření určovat jen formou doporučení. Nicméně omezení ze strany ČNB nemohou podle MMF vyřešit problém na realitním trhu, kde je nedostatek nemovitostí a jejich ceny rostou.

Pravidelná každoroční mise MMF se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států.