Veterináři v Sapě našli auto s 210 kilogramy nechlazených vepřových vnitřností

Veterináři spolu s celníky našli v areálu velkotržnice Sapa v Praze 4 – Libuši automobil, ve kterém bylo 210 kilogramů zapáchajících vepřových vnitřností. Maso nebylo značené, automobil neměl chlazení v chodu. Celníci to ve středu uvedli na svém webu. Veterináři můžou provozovateli uložit až padesátimilionovou pokutu, obvykle je však řádově nižší.

Veterináři v Sapě našli auto s 210 kilogramy nechlazených vepřových vnitřností
Zdroj: Celní správa

„V nákladovém prostoru a rovněž v kabině řidiče bylo nalezeno celkem 210 kilogramů vepřových vnitřností, z nichž většina není určena pro lidskou spotřebu a má být zpracována v kafilerii,“ napsala celní správa. Produkty nebyly nijak označené, nebyl k nim doklad o původu.

„Přepravce se odmítl vyjádřit o tom, odkud a kam produkty převáží, přestože zastavil před konkrétní prodejnou potravin v objektu Sapa,“ dodávají celníci.

Přepravce podle nich navíc nebyl registrovaný pro přepravu potravin. „Automobil, ač vybavený chladicí jednotkou, chladicí jednotku neměl v chodu. Veterinární inspektoři kromě toho konstatovali smyslové změny produktů, zejména jejich značný zápach,“ uvedli. Kromě možné pokuty se bude došetřovat, odkud tyto závadné produkty jsou.

Už v únoru veterináři spolu s celníky informovali, že odhalili v Praze 10 dodávku se 130 kilogramy neoznačených živočišných produktů, které silně zapáchaly. Šlo například o vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích nebo křepelčí a kachní vejce. Přepravní prostor byl znečištěný, dodávku řídil cizinec.

Jiná tržnice, hrozba stejné pokuty 

Loni v prosinci veterináři odhalili v pražských Malešicích při kontrole tržnice An Dong osmdesát kilogramů zkažených ryb. Provozovateli hrozí také padesátimilionová pokuta, navíc šlo o jeho několikátý přestupek.

Předloni u stejného obchodníka našli 200 kilogramů vepřového masa a mušlí se smyslovými změnami, loni v září 44 kilogramů mušlí a ryb neznámého původu, které byly rovněž zkažené.

Loni veterináři objevili také několik nelegálních skladů, například v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši, kde byly více než dvě tuny ryb a mořských plodů. Neregistrované sklady potravin zjistili loni pražští veterináři také v Holešovicích, ve Vysočanech nebo v Hostivaři. Například v květnu informovali o prostorách v Horních Počernicích, kde nařídili likvidaci 110 kilogramů rybích výrobků.