ČT: Bývalý náměstek policejního prezidenta Laube odešel z České pošty

Autor policejní reorganizace a exnáměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube podle informací České televize odešel z České pošty. Informaci následně potvrdil i mluvčí pošty Matyáš Vitík. Vedením inspekce byl podle něho pověřen stávající pracovník tohoto odboru. Laube, který na poště působil od začátku roku 2017, bývá označován za hlavního architekta změn v policii, kvůli kterým opustil sbor ředitel protimafiánského odboru Robert Šlachta. Reforma zároveň vyvolala velké napětí mezi politiky.  

Zdeněk Laube
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Bývalý náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube se stal od 1. ledna 2017 ředitelem odboru inspekce České pošty. Na starosti dostal záležitosti spojené s ochranou státního podniku před trestnou činností. Laube zvítězil ve výběrovém řízení na funkci, která byla volná od prosince, kdy z ní odešel bezpečnostní expert Petr Brázda.

V úseku, který vedl, měl na starosti ochranu před vnější kriminalitou vůči České poště a prevenci a postih zaměstnanců, kteří by se dopustili porušení vnitřních pravidel. Úzce spolupracoval také s policejními složkami.

Laube je označován za hlavního tvůrce policejní reorganizace, kvůli které odložil policejní uniformu ředitel protimafiánského odboru Robert Šlachta a která vyvolala velké napětí na politické scéně. V září 2016 Laube odešel po 35 letech od policie, a to ze zdravotních důvodů.

Česká pošta je státní podnik s ročními tržbami zhruba 20 miliard korun, zaměstnává asi 30 tisíc lidí. Část poboček firma převádí na partnerské provozovatele.