Prodej smartphonů loni stoupl, firma Huawei se na dosah přiblížila Applu

Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy přístrojů. Čínské společnosti Huawei se podařilo výrazně zvýšit svůj podíl na trhu na úkor konkurentů Samsung a Apple. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Jihokorejská společnost Samsung loni zůstala na globálním trhu s chytrými telefony jasnou jedničkou, její prodej však klesl o osm procent na zhruba 295 milionů přístrojů. Tržní podíl Samsungu se tak snížil na 19 procent z 20,9 procenta v roce 2017.

Americký konkurent Apple se udržel na druhém místě, jeho prodej nicméně klesl o tři procenta na 209 milionů přístrojů. Jeho tržní podíl se snížil na 13,4 procenta z předloňských 14 procent.

Třetí místo obsadila společnost Huawei, která zvýšila prodej o 35 procent na téměř 203 milionů přístrojů a výrazně snížila náskok Applu. Její tržní podíl se loni vyšplhal na 13 procent z necelých deseti procent v předchozím roce. 

Gartner: Rok 2018 byl rokem Huawei 

Společnost Gartner ve své zprávě označila loňský rok za „rok Huawei“. Upozornila, že firma Huawei má silnou pozici v Číně a Evropě a že pokračovala ve zvyšování investic v Asii a Tichomoří, Latinské Americe a na Blízkém východě, aby podpořila svůj růst.

Huawei je v poslední době v centru pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohl Peking využívat ke špionáži. Firma však tato obvinění odmítá.