Zdravotnické odbory připomínají Babišův slib o růstu platů. Když ho nesplní, začnou dodržovat zákoník práce

60 minut
Události, komentáře: Stávková pohotovost tisíců lékařů
Zdroj: ČT24

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nelíbí se jim, že vláda nepočítá s plošným růstem platů ve zdravotnictví o deset procent. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková je přesvědčena, že by stále měl platit slib o tříletém navyšování, který jí dal tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2016. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však poukazuje, že i tak půjde do zdravotnictví nebývalé množství peněz. Dagmar Žitníková a Adam Vojtěch byli hosty Událostí, komentářů.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil v pátek stávkovou pohotovost kvůli tomu, že vláda negarantuje desetiprocentní plošný růst platů ve zdravotnictví. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové to měli zdravotníci slíbeno od Andreje Babiše.

„Požadujeme, aby pan premiér (Andrej Babiš), potažmo pan ministr (Adam Vojtěch) splnili slib, který byl dán panem premiérem v době, kdy byl ve vládě Bohuslava Sobotky v roce 2016: že se třikrát po sobě zvýší platy a mzdy v nemocnicích o deset procent. (…) Pan premiér Babiš nám sdělil, že pokud on bude ve vládě – pan Sobotka také a pan Bělobrádek také – že slib a závazek dodrží,“ řekla Dagmar Žitníková v Událostech, komentářích.

O růstu platů mají podle ministra rozhodnout ředitelé nemocnic

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ale růst platů vůbec není vyloučen. Nebude ho však garantovat stát a půjde o rozhodnutí jednotlivých ředitelů nemocnic.

„Nemocnice dostaly peníze v rámci dohodovacího řízení s pojišťovnami, 13 miliard navíc. Odbory by nyní měly jednat s jednotlivými řediteli. Každá nemocnice a každý ředitel má jiný problém. My nechceme plošné navýšení, chceme, aby si ředitel rozhodl, a od toho jsou odbory, aby jednaly o platech,“ vysvětlil Vojtěch postoj kabinetu.

Současně připomněl, že se směnný personál plošného navýšení přece jenom dočká, a to rovnou o patnáct procent. To však odborářům nestačí. Dagmar Žitníková se obává, že by to mohlo vést k oslabení ambulancí. „Když přidáte v jednom segmentu, lidé ve druhém segmentu se sbalí a půjdou do segmentu, kde je více peněz. Budou teď chybět sestry v ambulancích,“ varovala.

Nad tím se ovšem ministr zdravotnictví pozastavil. Upozornil, že o takové zvýšení platů pro směnný personál žádaly samy odbory. Podle Žitníkové ale takový požadavek zazněl v době, kdy se odboráři domnívali, že platí příslib plošného desetiprocentního zvýšení platů ve zdravotnictví pro všechny.

Adam Vojtěch přesto hovoří o absurdním postupu odborového svazu. „Příští rok půjde do českého zdravotnictví nejvíce peněz v historii. Nemůžeme už nikam ustupovat, my jsme rozdělili 20 miliard. Jsou rozděleny, jsou v úhradové vyhlášce,“ zdůraznil.

Stávková pohotovost ještě neznamená stávku

Těšit ho však může, že i když je vyhlášena stávková pohotovost, nehovoří odbory přímo o stávce. Podle Žitníkové by měl mít případný aktivní protest jiný charakter. Zdravotníci by v tom případě začali do puntíku dodržovat zákoník práce, nepracovali přesčasy a do nemocnic povolali pracovní inspektory. „Jsme dohodnuti s Lékařským odborovým klubem a Profesní odborovou unií zdravotnických pracovníků,“ upozornila přitom předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb.

Stávková pohotovost a případný protest však nemá i přes zapojení tří významných odborových organizací mezi zdravotníky jednoznačnou podporu. Proti stávkové pohotovosti jsou i soukromí lékaři či gynekologové. Jejich sdružení vyzvala vládu, aby tlaku nepodlehla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 10 mminutami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 54 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025
Načítání...