Zdravotnické odbory připomínají Babišův slib o růstu platů. Když ho nesplní, začnou dodržovat zákoník práce

Události, komentáře: Stávková pohotovost tisíců lékařů (zdroj: ČT24)

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nelíbí se jim, že vláda nepočítá s plošným růstem platů ve zdravotnictví o deset procent. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková je přesvědčena, že by stále měl platit slib o tříletém navyšování, který jí dal tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2016. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však poukazuje, že i tak půjde do zdravotnictví nebývalé množství peněz. Dagmar Žitníková a Adam Vojtěch byli hosty Událostí, komentářů.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil v pátek stávkovou pohotovost kvůli tomu, že vláda negarantuje desetiprocentní plošný růst platů ve zdravotnictví. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové to měli zdravotníci slíbeno od Andreje Babiše.

„Požadujeme, aby pan premiér (Andrej Babiš), potažmo pan ministr (Adam Vojtěch) splnili slib, který byl dán panem premiérem v době, kdy byl ve vládě Bohuslava Sobotky v roce 2016: že se třikrát po sobě zvýší platy a mzdy v nemocnicích o deset procent. (…) Pan premiér Babiš nám sdělil, že pokud on bude ve vládě – pan Sobotka také a pan Bělobrádek také – že slib a závazek dodrží,“ řekla Dagmar Žitníková v Událostech, komentářích.

O růstu platů mají podle ministra rozhodnout ředitelé nemocnic

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ale růst platů vůbec není vyloučen. Nebude ho však garantovat stát a půjde o rozhodnutí jednotlivých ředitelů nemocnic.

„Nemocnice dostaly peníze v rámci dohodovacího řízení s pojišťovnami, 13 miliard navíc. Odbory by nyní měly jednat s jednotlivými řediteli. Každá nemocnice a každý ředitel má jiný problém. My nechceme plošné navýšení, chceme, aby si ředitel rozhodl, a od toho jsou odbory, aby jednaly o platech,“ vysvětlil Vojtěch postoj kabinetu.

Současně připomněl, že se směnný personál plošného navýšení přece jenom dočká, a to rovnou o patnáct procent. To však odborářům nestačí. Dagmar Žitníková se obává, že by to mohlo vést k oslabení ambulancí. „Když přidáte v jednom segmentu, lidé ve druhém segmentu se sbalí a půjdou do segmentu, kde je více peněz. Budou teď chybět sestry v ambulancích,“ varovala.

Nad tím se ovšem ministr zdravotnictví pozastavil. Upozornil, že o takové zvýšení platů pro směnný personál žádaly samy odbory. Podle Žitníkové ale takový požadavek zazněl v době, kdy se odboráři domnívali, že platí příslib plošného desetiprocentního zvýšení platů ve zdravotnictví pro všechny.

Adam Vojtěch přesto hovoří o absurdním postupu odborového svazu. „Příští rok půjde do českého zdravotnictví nejvíce peněz v historii. Nemůžeme už nikam ustupovat, my jsme rozdělili 20 miliard. Jsou rozděleny, jsou v úhradové vyhlášce,“ zdůraznil.

Stávková pohotovost ještě neznamená stávku

Těšit ho však může, že i když je vyhlášena stávková pohotovost, nehovoří odbory přímo o stávce. Podle Žitníkové by měl mít případný aktivní protest jiný charakter. Zdravotníci by v tom případě začali do puntíku dodržovat zákoník práce, nepracovali přesčasy a do nemocnic povolali pracovní inspektory. „Jsme dohodnuti s Lékařským odborovým klubem a Profesní odborovou unií zdravotnických pracovníků,“ upozornila přitom předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb.

Stávková pohotovost a případný protest však nemá i přes zapojení tří významných odborových organizací mezi zdravotníky jednoznačnou podporu. Proti stávkové pohotovosti jsou i soukromí lékaři či gynekologové. Jejich sdružení vyzvala vládu, aby tlaku nepodlehla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
před 5 hhodinami

Náš deficit byl vždy menší než plánovaný, říká Stanjura. Schillerová vytýká schodku doping

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.
před 13 hhodinami

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
před 14 hhodinami

Cena daňově nejvýhodnější stravenky vzrostla, příspěvek ale bývá nižší

Daňově nejvýhodnější stravenka má letos hodnotu 225 korun. Proti loňsku je to o čtrnáct korun více. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje na oběd nižší příspěvek, zpravidla kolem 140 korun. Polední menu přitom v loňském roce mírně zdražila na 194 korun.
před 15 hhodinami

Stoupá počet samoodečtů. Podle dodavatelů energií je na ně ideální doba

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.
před 15 hhodinami

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámil resort financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard kvůli dopadům zářijových povodní. Státní dluh ke konci roku 2024 vzrostl na 3,365 bilionu korun, o rok dřív byl 3,111 bilionu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
včera v 05:30

Nejdůležitějším tématem voleb bude ekonomika, shodli se politici

Volby vždycky vyhrává ekonomika, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ekonomika bude zásadním tématem voleb také podle dalšího místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) i podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy a šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka.
5. 1. 2025
Načítání...