
Události ČT: Zemědělci, kterým sucho poničilo loňskou sklizeň, mohou žádat o odškodné
Cílem podpory je částečná kompenzace následků sucha z loňského roku. „Odhad, který jsme si dělali, je někde mezi deseti až patnácti tisíci zemědělských farem, které se přihlásí o tuhle kompenzaci,“ uvedl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).
Aktuální žádosti přijímá a vyřizuje Státní zemědělský intervenční fond, který poskytuje podrobnější informace na infolince nebo webových stránkách.
Celkem zemědělci odhadují loňské škody v důsledku sucha na téměř 8 miliard korun. Dotace tak mohou pokrýt zhruba čtvrtinu. „Uvědomujeme si, že český rozpočet není bezedný a nelze očekávat stoprocentní pokrytí škod, nicméně doufali jsme, že částka bude o něco větší,“ uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Většinu ztrát tak podle něj musejí zemědělci zajistit ze svých vlastních zdrojů. „To není nic nového, zemědělci se i v minulosti potýkali s různými výkyvy počasí a vždycky to museli nějakým způsobem zvládat,“ dodal Pýcha.
Sucho omezí investice, míní šéf Zemědělského svazu
Pýcha si nemyslí, že loňské sucho bude likvidační, spíš se podle něj promítne v omezení investic nebo na růstu mezd v podnicích. „Pokud by problémy se suchem nastávaly častěji a bohužel jsme toho svědky, tak to může ovlivnit konkurenceschopnost českého zemědělství,“ podotkl šéf Zemědělského svazu.
Proti škodám je aktuálně v Česku pojištěno zhruba 80 procent chovů zvířat a přes 60 procent zemědělských plodin. Odškodnění od pojišťovny podle ministerstva nevylučuje náhradu od státu.
Pýcha však upozorňuje, že neexistuje konkrétní komerční pojištění v případě sucha. „Proto požadujeme po státu, aby se podobně jako v jiných zemích vytvořil takzvaný fond těžko pojistitelných rizik,“ přiblížil.
Sliboval by si od toho i flexibilnější přístup při vyplácení podpory. „To, že nyní zemědělci žádají o kompenzaci loňského sucha a přitom už čelí letošnímu suchu, ukazuje, že systém je zkostnatělý a byrokratický,“ vysvětlil Pýcha.
Za letošní rok Pýcha očekává průměrný nebo mírně podprůměrný rok. Problém je u pícnin, moc dobře se nevede také kukuřici. Hodně záleží, kde pršelo - v některých částech Vysočiny tak zemědělci očekávají i rekordní úrodu.