Austrálie by mohla získat výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku, Trump s ní jedná

Austrálie by se mohla vyhnout novým clům na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Vyplývá to z vyjádření prezidenta Donalda Trumpa, který na sociální síti napsal, že pracuje s australským premiérem Malcolmem Turnbullem na příslušné dohodě. Výjimku má zatím jen Kanada a Mexiko, usilují o ni ale i další státy. 

Donald Trump odpovídal v Bílém domě novinářům
Zdroj: Reuters Autor: Yuri Gripas

„Mluvil jsem s australským premiérem Malcolmem Turnbullem. Chce mít velmi poctivé a reciproční vojenské a obchodní vztahy. Pracujeme velmi rychle na bezpečnostní dohodě, abychom nemuseli uvalovat cla na ocel či hliník na svého spojence, skvělý národ Austrálie,“ napsal Trump.

Americký prezident ve čtvrtek podepsal dekret o zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku do USA. Opatření má vstoupit v platnost za 15 dní od podpisu, týkat se zatím nemá Kanady a Mexika.

O výjimku usiluje také Evropská unie. Sobotní rozhovory eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem ale jasno o proceduře udělování výjimek nepřinesly. Malmströmová už dříve uvedla, že cla jsou podle EU v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), takže není vyloučeno, že se Brusel na WTO obrátí.

Jasnou odpověď od Lighthizera nedostal v sobotu ani japonský ministr obchodu Hirošige Seko. Po jednání oznámil, že Lighthizer mu jen vysvětlil, jaký má jeho země plán a jak hodlá postupovat.