Euroskupinu povede Portugalec Centeno. Slovenský kandidát neuspěl

Portugalský ministr financí Mário Centeno povede od 13. ledna euroskupinu, která sdružuje ministry financí zemí eurozóny. Vystřídá tak jejího nynějšího šéfa Jeroena Dijsselbloema z Nizozemska. Výsledek tajného hlasování ministrů oznámila na Twitteru tisková služba Rady EU. Ve volbě tak neuspěl slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Mário Centeno
Zdroj: Reuters Autor: Rafael Marchante

„Je to čest být dalším předsedou euroskupiny, kvůli jejímu významu, kvůli kvalitě všech mých kolegů a kvůli významu práce, která nás v příštích letech čeká,“ upozornil před novináři Centeno. Zvolen byl až ve třetím kole tajné volby.

Centeno porazil nejen Kažimíra, neuspěli ani kolegové z Lucemburska Pierre Gramegna a Lotyšska Dana Reiznieceová-Ozolaová. „Rád bych jim veřejně poděkoval za prokázaný zájem o řízení euroskupiny a sportovní přístup k celé volbě,“ poznamenal Dijsselbloem s tím, že Portugalec má nyní jednomyslnou podporu všech ministrů financí zemí eurozóny.

Mário Centeno
Profil

Mário Centeno

Narodil se 9. prosince 1966 v Olhão na jihu Portugalska. Na Technické univerzitě v Lisabonu vystudoval aplikovanou matematiku a na Harvardově univerzitě ve Spojených státech získal doktorát z ekonomie.

Portugalským ministrem financí se stal v listopadu 2015 a do funkce nastoupil v době doznívající dluhové krize; v odborných kruzích je Centeno chválen za vývoj portugalské ekonomiky.

Coby šéf státní kasy zrušil některá úsporná opatření související se záchranným programem, který Portugalsko úspěšně opustilo v roce 2014, trvá ale na dodržování unijních rozpočtových cílů. Portugalsko získalo záchranný úvěr za 78 miliard eur v roce 2011. Měnový fond se na programu podílel částkou 26,3 miliardy eur. V letošním roce Lisabon z půjčky od MMF předčasně vrátil více než devět miliard eur, což je největší částka za rok od roku 2015, kdy začal dluh po opuštění záchranného programu předčasně splácet. Portugalsko navíc za loňský rok vykázalo nejnižší rozpočtový deficit ve své demokratické historii a letos míří k novému nejnižšímu deficitu díky zrychlení růstu ekonomiky.

Před ministerským postem Centeno působil v bankovnictví, v letech 2000 až 2004 byl ekonomem portugalské centrální banky a v letech 2004 až 2013 byl členem hospodářského a finančního výboru (EFC) Evropské komise. Od roku 2014 je také profesorem na Lisabonské škole ekonomie a managementu (ISEG) při Lisabonské univerzitě. Je odborníkem na trh práce.

Kažimír po hlasování řekl, že se ve volbě vzdal ve prospěch portugalského ministra. Učinil to prý proto, aby v čele euroskupiny zůstal člověk s podobným politickým viděním, jaké má Dijsselbloem. „Respektuji jeho znalosti a schopnosti. Určitě to nebude mít jednoduché, čeká nás složitý půlrok práce na nové architektuře měnové unie,“ podotkl Kažimír.

Šéf na dva a půl roku

První ministerskou radu Centeno povede 22. ledna, jeho funkční období potrvá dva a půl roku. V čele ministrů financí usedne v době, kdy EU začíná diskutovat o dalším prohloubení evropské hospodářské a měnové unie. Své návrhy tímto směrem hodlá už ve středu prezentovat Evropská komise.

Portugalského kandidáta, který je ministrem od roku 2015, diplomaté jako největšího favorita hlasování označovali už dopředu. Jeho jméno při příchodu ostatně zmínil i stávající šéf euroskupiny Dijsselbloem.

Portugalský ministr financí Mário Centeno a nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem
Zdroj: Reuters
Autor: Yves Herman

Euroskupina se schází od roku 1998 a rozhoduje například o nasměrování hospodářské a finanční politiky či o záchranných programech. Dijsselbloem ji vedl od roku 2013. Letos se stal terčem ostré kritiky ze strany Portugalska, Itálie, Španělska a Řecka, když řekl, že jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za „pití a ženy“.