Lufthansa má zájem o část problémové Alitalie, tvrdí italský list

Německé aerolinie Lufthansa, které se nedávno dohodly na koupi části zkrachovalých aerolinek Air Berlin, mají zřejmě zájem o další nákup. Podle italského listu Corriere della Sera předloží nabídku na převzetí velké části zkrachovalé italské společnosti Alitalia, za kterou jsou ochotny zaplatit 500 milionů eur (12,9 miliardy korun). 

Video Zprávy ve 12
video

Prodej letecké společnosti Alitalia

List to uvedl s odvoláním na tři informované zdroje. Pondělí je konečným termínem pro předložení závazných nabídek na Alitalii. Podle dřívějších zpráv o aerolinky projevilo zájem deset uchazečů.

Zájem německých aerolinek se soustředí na části spojené s létáním, tedy například na letadla, piloty a další posádku a takzvané sloty, což jsou časy pro vzlety a přistání na letištích. O pozemní operace Lufthansa podle listu zájem nemá.

Lufthansa ve svém plánu podle italského listu počítá se zrušením 6000 pracovních míst, což je zhruba polovina pracovní síly, a omezením tras na krátké a střední vzdálenosti, na kterých se italská firma potýká se silnou konkurencí nízkonákladových aerolinek. 

Německý přepravce má ve svém portfoliu rovněž aerolinky Brussels Airlines, Swiss, Austrian a Eurowings.

Další možní zájemci o italskou společnost

Mezi dalšími zájemci o Alitalii by mohly být investiční fond Cerberus a nízkonákladové aerolinky easyJet. Zájem o Alitalii měl také irský Ryanair, ten už ale oznámil, že závaznou nabídku nepředloží.

Vláda minulý týden rozhodla, že prodlouží Alitalii splatnost překlenovacího úvěru z listopadu letošního roku až do září 2018 a poskytne firmě také dalších 300 milionů eur k již poskytnutým 600 milionům. Vláda rovněž prodloužila lhůtu pro uzavření prodeje z 5. listopadu na 30. dubna. Hodnota Alitalie se pohybuje kolem 800 milionů eur, uvedla agentura APA.

Italská vláda se snaží odvrátit rozdělení firmy a její prodej po částech. Úkolem pro nového vlastníka bude zajištění její stability. Správce aerolinek Alitalia Luigi Gubitosi se domnívá, že díky svým vlastnostem a tradici je Alitalia nejzajímavější leteckou společností, která je na trhu.

„Určitě tam bude nutná nějaká restrukturalizace v podobě velkého snižování nákladů. Ať už v rámci obsluhy letadel z nějaké klasické posádky, tak i v rámci infrastruktury,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl.