Záchrana ruské banky Otkritie může přijít na víc, než byla rekordní pomoc pro Bank of Moscow

Ruská banka Otkritie bude potřebovat dodatečný kapitál, který se může vyšplhat až k 400 miliardám rublů (152,7 miliardy korun). Agentuře Reuters to řekl náměstek guvernérky ruské centrální banky Vasilij Pozdyšev. Centrální banka tento týden převzala kontrolu nad Otkritie, která je největší ruskou soukromou bankou. Pomoc v uvedené výši by znamenala, že její záchrana bude největší v historii Ruska.

Ruská banka Otkritie
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Andrei Makhonin

„Podle předběžného posouzení a s přihlédnutím k tomu, že nebyla zkoumána všechna aktiva skupiny, činí objem kapitálu, který bude skupina potřebovat, 250 až 400 miliard rublů (95,5 až 152,7 miliardy korun),“ prohlásil Pozdyšev.

Zatím nejdražší byla v roce 2011 záchrana Bank of Moscow, v té době páté největší banky podle objemu majetku. Pomoc tehdy přišla na 395 miliard rublů.

Pozdyšev uvedl, že od zahájení záchrany v úterý se vklady, které byly dříve vybrány, začaly do banky opět vracet. Riziko pro další ruské banky nevidí.

Záchrana se podle Pozdyševa netýká jen samotné banky, ale také dalšího majetku ve vlastnictví skupiny Otkritie, včetně akvizic bank Rosgosstrach a Trust. Centrální banka vytiskne kvůli záchraně nové peníze, nehodlá je ale použít najednou, uvolňovat je bude postupně. Podpora přijde ve formě likvidity, kterou bude muset banka splatit, a kapitálové injekce, která sníží podíl současných akcionářů.

Současní akcionáři mohou zcela přijít o práva

Záchranný plán předpokládá, že centrální banka převezme v tomto finančním ústavu podíl nejméně 75 procent. Pokud zůstane výše kapitálu záporná, zvýší se podíl na 100 procent a současní akcionáři zcela přijdou o svá práva. Stát však nemá zájem vlastnit banku dlouhodobě, dodal Pozdyšev.

Otkritie je podle objemu majetku sedmou největší bankou v Rusku a zároveň největší soukromou bankou. Ruská centrální banka ji považuje za systémově důležitou. Je také největší ruskou bankou, která má napojení na zahraniční kapitálové trhy, protože velké státní banky kvůli sankcím o tento přístup přišly.