Obilovin se letos podle odhadů sklidí o deset procent méně než loni. Zvedne to ceny potravin

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, a to o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin i řepky je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu. Nižší odhady sklizně nejsou dobrou zprávou pro spotřebitele, projeví se ve vyšších cenách potravin. 

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock

„S ohledem na úbytek osevních ploch obilovin a horší stav porostů v porovnání s minulými třemi lety, které byly nadprůměrné, se dá očekávat, že celková sklizeň bude pouze průměrná, bude záležet na dalším vývoji počasí,“ uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory. Sklizeň obilovin bez kukuřice komora odhaduje na 6,5 až 6,7 milionu tun, což je v porovnání s rokem 2016 zhruba o 15 procent nižší.

Felčárek připomněl i výrazné regionální propady sklizní, někde výrazně pod úrovní 50 procent průměru normálních let. Zrno je pak zaschlé, nikoliv přirozeně dozrálé. Konkrétně zmínil Znojemsko. 

Podle zpráv z konce června bylo v České republice jedenáct okresů silně postiženo suchem. Pokles výnosů u některých plodin může někde přesáhnout i polovinu obvyklé míry. Nejpostiženější jsou okresy na jižní Moravě a ve středních Čechách. 

Odhad letošní sklizně základních obilovin je srovnatelný s desetiletým průměrem, ale je o 3,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let. 

Celková osevní plocha základních obilovin 1,262 milionu hektarů zůstala téměř na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Kvůli špatnému přezimování a častějším přesevům se ale snížila výměra ozimých obilovin a rozšířila se výměra jařin, tedy pšenice jarní, ječmene jarního a ovsa.

Video Studio ČT24
video

Martin Pýcha k odhadům sklizně

Není to dobrá zpráva pro spotřebitele

Nejčastěji pěstovanou plodinou v Česku je pšenice ozimá se zhruba třetinovým podílem na celkové osevní ploše. A právě u pšenice ozimé bude meziroční propad sklizně významný, ČSÚ ho odhaduje na propad 13,2 procenta, připomněl hlavní ekonom a vedoucí odboru Ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky Jan Vejmělek.

Vejmělek také zdůraznil, že nižší odhady letošní sklizně nejsou dobrou zprávou pro spotřebitele. Ceny zemědělských výrobců totiž v letošním roce „svižně rostou“, květnový meziroční růst dosáhl 12,6 procenta.

„To se samozřejmě projevuje v cenách potravin pro konečné spotřebitele. Ty již letos v průměru zdražily o více než čtyři procenta. A i do budoucna představují významný proinflační faktor,“ uvedl ekonom.

Video Studio ČT24
video

Jan Staněk k vlivu počasí na sklizeň

Řepka je po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, letos se pěstuje stejně jako v loňském roce na 16 procentech osevní plochy. Výměra řepky se meziročně mírně rozšířila na 394 tisíc ha a podle ČSÚ je třetí nejvyšší v historii sledování.

Za letošní nižší předpokládanou produkcí řepky je pokles odhadovaného výnosu o 8,1 procenta na 3,18 t/ha. Předpokládaná produkce řepky převyšuje desetiletý průměr o 4,5 procenta, ale v porovnání s pětiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 6,5 procenta nižší.

Loni zemědělci sklidili o pět procent obilovin více než v roce 2015, a to 8,4 milionu tun obilí. Byla to čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920, více obilovin se sklidilo v letech 1990, 2004 a 2014. Meziročně vyšší úroda byla loni i u řepky.