Antimonopolní úřad potrestal Severočeské doly pokutou 30 milionů kvůli zákazu exportu uhlí

Severočeské doly dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 30 milionů korun. Do smluv se svými odběrateli si dávaly zákaz exportu uhlí. Porušily tím soutěžní pravidla jak v České republice, tak v Evropské unii. Pokuta není pravomocná, firma se proti ní odvolala. Agentura ČTK to zjistila z výroční zprávy ÚOHS, kterou má k dispozici.

Severočeské doly
Zdroj: ČTK Autor: Zavoral Libor

Firma se dopustila porušení zákona od roku 1994 až do konce roku 2012. Pokutu dostala jen za období od května 2004, starší období je už promlčené. Verdikt ÚOHS je z prosince loňského roku, je nepravomocný, protože se firma proti němu odvolala. Společnost se zatím k případu nevyjádřila.

„Cílem nebo výsledkem bylo narušení hospodářské soutěže v oblasti dodávek hnědého tříděného uhlí a toto jednání bylo způsobilé ovlivnit obchod mezi členskými státy Evropské unie.“ 

Ze zprávy ÚOHS o pokutě pro Severočeské doly

Severočeským dolům předloni vlivem mírné zimy klesly meziročně tržby a prodej hnědého uhlí. Největší česká těžební hnědouhelná společnost prodala 21 milionů tun uhlí. Tržby z prodeje uhlí podniku meziročně klesly o 480 milionů korun na 9,049 miliardy korun. Celkem ve skupině pracovalo 4901 lidí.

Aktuální případ je obdobný tomu, který v minulosti ÚOHS řešil se společností Sokolovská uhelná, právní nástupce, a. s. (SUPN) za dohody s odběrateli. Za nezákonné dohody o zákazu exportu firma dostala pokutu 16 milionů korun.