Vydělali jsme a nyní jsme připraveni na horší časy, uvádějí exportéři

Více než tři roky mohli čeští exportéři těžit z toho, že Česká národní banka intervencemi bránila posilování koruny, po jejich čtvrtečním ukončení proto očekávají horší časy. Zároveň však uvádějí, že měli dostatek času a možností se zajistit proti výkyvům kurzu.

Česká národní banka zcela explicitně varovala, že její kurzový závazek (držet českou měnu vůči evropské ve slabším kurzu než 27 Kč za euro, pozn. redakce) už vypršel, takže nyní překvapeni nejsme, uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD) Radek Špicar. 

Z reprezentativního šetření SPD vyplynulo, že část exportérů se zajistila a další část, „vůbec ne zanedbatelná“ začala obchodovat v eurech.

„Snažila se tak vyřešit dlouhodobý problém s volatilitou koruny,“ uvedl Špicar. Dodal, že nešlo jen o velké firmy, jako v minulosti, ale i o středně velké a některé malé firmy. Zmínil také, že poměrně velká část firem se nezajistila ani nepřešla do obchodování s eury, protože se domnívá, že koruna teď bude nevyzpytatelná a není možné předvídat, co se s ní bude dít. Viceprezident očekává ze středně- až dlouhodobého pohledu spíše posilování koruny. 

Nešlo o překvapení, firmy se připravily předem

Podobně se chovaly i firmy sdružené v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Předseda představenstva asociace Karel Havlíček uvedl, že z průzkumu na vzorku 200 firem vyplynulo, že 40 procent malých a středních exportérů si „kurz koupilo“. Zbytek to pak podle Havlíčka řešil tzv. přirozeným hedgingem, tedy spárováním vstupů a výstupů do jedné měny, nebo tomu nechal volný průběh, s tím, že může něco drobného prodělat. 

Havlíček zdůraznil, že rozhodně nešlo o překvapivý akt ČNB.  „Pokud by dneska někdo z exportérů řekl, že to pro něj byl šok, pak si dovolím tvrdit, že je ekonomickým ignorantem,“ dodal. 

  • Asociace exportérů na konci března uvedla, že devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. 
  • Export tuzemských firem loni stoupl o 2,3 procenta na rekordní téměř čtyři biliony korun. Letos už se očekává horší vývoj. 

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk očekává, že kurz koruny nyní bude zažívat výrazně větší výkyvy, než tomu bylo doposud. 

Firmy, které výhody intervenčního režimu využily k investicím a posílení konkurenceschopnosti, by to však podle něj nijak existenčně ohrozit nemělo. „Ti, co se nepřipravovali, budou mít problémy,“ řekl Daněk. Ukončení intervencí nebylo překvapením, čekalo se každým dnem, dodal. „Čekáme prudkou volatilitu s posilujícím trendem,“ řekl Daněk k možnému vývoji kurzu.

Proti výkyvům kurzu se různými finančními instrumenty podle Daňka zajistilo přes 70 procent exportérů. „Kdo se nezajistil, je pro něj nyní těžká rada. Už je na zajištění pozdě nebo za mnohem horších podmínek,“ uvedl. 

O tom, že krok ČNB byl plně očekávaný, hovořil také ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič. Mnozí členové komory se na něj připravili. „Samozřejmě nemůžeme říci, že by byl připraven úplně každý, v Česku je zvykem leccos nechávat na poslední chvíli,“ dodal. 

Zároveň nepředpokládá, že by se průměrný kurz za letošní rok dostal „hluboko“ k 26 korunám za euro, tedy z hlediska týdnů a měsíců neočekává výrazný skok. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Pohled cestovních kanceláří

V odlišné situaci než exportéři je cestovní ruch. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež řekl, že cestovní kanceláře spekulují ve větší míře na posílení koruny a nepotřebovaly se zajišťovat. 

„Nás naopak velmi poškodil začátek intervencí, kdy jsme neměli příliš mnoho času na to, abychom se zajistili proti takové akci. Často jsme museli dodržet ceny ve vztahu ke klientům a tím pádem jsme šli do ztrát tam, kde bychom měli vydělávat,“ zdůraznil Papež. 

Podle něj ukončení intervencí může mít na cestovní kanceláře jen pozitivní dopady. Nová situace po uvolnění kurzu koruny může zlevnit zájezdy takzvaně na míru či zlevnit zájezdy do exotiky, pokud jsou hrazeny v eurech (například Maledivy, Mauricius, Dominikánská republika či Kuba). U cen letenek si není jistý dalším vývojem, záleží na postoji leteckých společností.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 14 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 18 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 23 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
včeraAktualizovánovčera v 11:51

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025
Načítání...