Reuters: Evropská komise rozhodne proti daňovým dohodám Irska s Applem

Evropská komise v úterý vydá rozhodnutí namířené proti daňovým dohodám Irska s americkým technologickým gigantem Apple. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené s rozhodnutím komise. Podle jednoho z těchto zdrojů vyzve komise Dublin, aby po Applu požadoval zpětné doplacení daní v objemu přesahujícím miliardu eur (27 miliard Kč). Komise se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Evropská komise již v roce 2014 obvinila Irsko, že jeho daňová rozhodnutí ve prospěch společnosti Apple mohla být nelegální státní pomocí. Irsko podle komise obešlo mezinárodní daňová pravidla, když Applu umožnilo skrýt před daňovými úřady desítky miliard dolarů výměnou za zachování pracovních míst. Irsko i Apple tato obvinění odmítají.

Apple v irském městě Cork zaměstnává kolem 5500 lidí, což představuje zhruba čtvrtinu jeho celkové pracovní síly v Evropě. Nízké firemní daně přitahují do Irska řadu nadnárodních podniků, jejichž pracovníci se na celkovém počtu zaměstnanců v zemi podílejí téměř desetinou, připomíná Reuters.

Spojené státy minulý týden podrobily Evropskou unii kritice kvůli vyšetřování příznivějších daňových režimů pro nadnárodní firmy dohodnutých s vládami v Irsku a v několika dalších evropských zemích. Zpráva amerického ministerstva financí si stěžuje, že vyšetřování se nepřiměřeně zaměřilo na americké firmy. To však Evropská komise popírá.

Italský daňový úřad loni v prosinci potvrdil, že se dohodl s Applem na urovnání daňového sporu. Podle italského listu La Repubblica měl výrobce iPhonů doplatit na daních 318 milionů eur (8,6 miliardy korun). Firma čelila obvinění, že převáděla zisky z Itálie na dceřinou firmu se sídlem v Corku, kde využívala nižší daňové sazby.