Největším skokanem pražské burzy byly penny akcie NWR

Králem pražské burzy se v tomto týdnu staly akcie těžařské společnosti NWR. Vzrostly o 114 procent, v pátek samotný pak o 66,6 procent a uzavíraly na 15 haléřích. Za minulý týden přitom klesly o 0,7 procent. 

Analytici k současnému vývoji především uvedli, že v haléřových hodnotách, na kterých se akcie společnosti již delší čas pohybují, znamená růst o každý haléř velkou procentní změnu. 

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář vidí za růstem zejména v posledních dvou dnech spíše technický vývoj. To znamená, že může jít o uzavírání krátkých pozic. O tom by mohl svědčit i fakt, že páteční zobchodovaný objem nebyl velký (pohyboval se kolem 2 milionů korun). Technicky pak zavírání krátkých pozic znamená relativně vysoký růst při velmi nízké likviditě.  

„V každém případě bych za tím nic velkého nehledal,“ dodal Sklenář. 

Ekonom se nedomnívá, že by za růstem mohly být spekulace na budoucí růst ceny akcie ani poslední dění kolem OKD, kterou NWR ovládá. Naopak předpokládá, že společnost směřuje k bankrotu.

Důlní společnost OKD ve čtvrtek v podnikovém časopisu oznámila, že zavře důl Paskov do konce letošního roku a provede personální změny. V pátek přitom už toto stanovisko vedení firmy zpochybňovalo  s tím, že ještě nic nebylo definitivně rozhodnuto. 

V pátek dopoledne rostly akcie NWR dokonce o 111 procent na cenu 19 haléřů za akcii, kde se obchodovaly naposledy v listopadu. „Cenné papíry patří díky své ceně mezi tzv. penny stock, které jsou typické vysokou intradenní volatilitou, čehož jsme v pátek byli svědky,“ podotkl analytik Patria Online Michal Putna.