OKD: O uzavření Paskova zatím není rozhodnuto

Společnost OKD popřela zprávy o tom, že hodlá ještě letos zavřít Důl Paskov. Podle mluvčího Ivo Čelechovského chce vedení ještě letos otázku ztrátové těžby v dole vyřešit – o ukončení provozu ale nerozhodovalo. „Musím dementovat zprávu, která hovoří o uzavření Dolu Paskov jako o jasné věci. Tak to skutečně není,“ řekl Čelechovský s tím, že rozhodnutí by mělo padnout do dubna. To, že by důl byl uzavřen do konce letošního roku, ale podle mluvčího není vyloučené. Zprávu o zavření Paskova přinesl firemní týdeník Horník – pak ji ale popřely i hornické odbory.

Video Studio ČT24
video

Čelechovský: O uzavření Paskova zatím není rozhodnuto

Podle firemního týdeníku mělo OKD těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku a zároveň během roku snížit počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800.

Odboráři dál zůstávají ve stávkové pohotovosti. Chtějí vědět, jestli propuštění dostanou odstupné. Vedení OKD chce také do konce června tohoto roku propustit dalších 340 horníků. To ale dnes odbory odmítly. Společnost vyzvaly, aby z dolů odcházeli lidi jen dobrovolně. Jednání budou pokračovat.

Na rozhodnutí čeká i vláda, také noví majitelé OKD chtějí totiž od státu pomoc. „My s vedením OKD jednáme průběžně, a proto se nechci spoléhat na nějaké prohlášení z firemního časopisu. My očekáváme třeba oficiální dopis,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD).

Odboráři OKD rozšířili minulý pátek časově neomezenou stávkovou pohotovost na všechny doly. Hornické odbory přikročily k tomuto kroku i poté, co vedení firmy o den dříve uvedlo, že se v dolech na Karvinsku bude zřejmě ještě dva roky těžit beze změn.

Podle předsedy Sdružení hornických odborů OKD Jaromíra Pytlíka však nedostali dostatek jasných informací o další činnosti OKD, neví se ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.

  • Důl Paskov má téměř 1700 kmenových zaměstnanců. Těží se v něm na dvou šachtách: Staříč a Chlebovice. OKD, jediný producent černého uhlí v České republice, patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Výkonným ředitelem firmy se 1. února stal Antonín Klimša. Dosavadní výkonný ředitel Dale Ekmark je od tohoto data generálním ředitelem OKD. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí.