OKD letos ukončí těžbu v Dole Paskov

OKD letos ukončí těžbu v Dole Paskov (zdroj: ČT24)

Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve firemním týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl,  že se tyto informace dozvěděl z firemních novin a že ho to velice překvapilo.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální. Zprávu o ukončení těžby neměly dnes ani ministerstva průmyslu a práce. „Na druhou stranu ta čísla odpovídají realitě, kterou víceméně dlouhodobě očekáváme, i vzhledem k tomu, jak znám stav příprav, respektive nepříprav na těžbu,“ řekl Novák. 

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák řekl České televizi, že postup vedení OKD je velice nestandardní a neseriózní. Zvláště v době, kdy je stávková pohotovost a  kdy se situací zabývá vláda a tripartita. „Není to profesionální,“ zdůraznil. 

Dlouho nebyla známa ani vlastnická struktura, která se vyjevila teprve nedávno: že jsou to nějací angličtí machři z burzy.
Jaroslav Hanák
prezident Svazu průmyslu a dopravy

Hanák také uvedl, že krajská tripartita přitom zpracovala materiál, jak by se mělo postupovat, například využitím příkladů z Porýní-Vestfálska, kde to perfektně řešili. Řekl také, že není mnoho známo o tom, co budou lidé z dolů chtít, jaké mají platové podmínky, chtějí-li dál pracovat či ne atd. Proto navrhl posílit úřady práce, i psychology.

Hanák: Není to profesionální (zdroj: ČT24)

Výkonný ředitel Antonín Klimša uvedl, že počet vlastních zaměstnanců OKD by se měl letos pohybovat okolo 9300 lidí. „Proti roku 2015 tak dojde ke snížení průměrného stavu vlastních zaměstnanců asi o deset procent. Současně s tím snížíme počet dodavatelských zaměstnanců zhruba o třicet procent,“ uvedl Klimša. V dodavatelských firmách podle odborů nyní pracuje zhruba 2500 lidí.

Já vím akorát, že není ještě schválený podnikatelský plán. Jsou nějaké záměry, ale není nic schváleného. Tak se divím, že to v Horníku vyšlo.
Jaromír Pytlík
předseda Sdružení hornických odborů OKD

Odboráři OKD rozšířili minulý pátek časově neomezenou stávkovou pohotovost na všechny doly. Hornické odbory tak nakonec přikročily k tomuto kroku i poté, co vedení firmy o den dříve uvedlo, že se v dolech na Karvinsku bude zřejmě ještě dva roky těžit beze změn. Podle předsedy Sdružení hornických odborů OKD Jaromíra Pytlíka však nedostali dostatek jasných informací o další činnosti OKD, neví se ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.

„Stávková pohotovost byla vyhlášená na neomezenou dobu z důvodu nejasné situace v OKD. My máme naprosto rozporuplné informace jak o činnosti na Dole Paskov, tak v ostatním OKD pro letošní rok,“ uvedl pro Českou televizi předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. A připomněl, že ani neví, jak budou vypadat stavy nebo těžební plán pro tento rok. Od úterý již pak platila pohotovost na Dole Paskov.

obrázek
Zdroj: ČT24

Klimša nyní uvedl, že v případě Důlního závodu 3 (Dolu Paskov), který je z pohledu nákladovosti a ztrátovosti nadále neudržitelný, nadešel čas přijmout strategické rozhodnutí. „Prioritou OKD je ukončení těžby na konci roku 2016. V této chvíli zodpovědně připravujeme detailní rozpočty technické i sociální likvidace a věříme, že budou dokončeny a projednány na počátku druhého čtvrtletí letošního roku, pravděpodobně už v dubnu,“ uvedl Klimša.

Důl Paskov má téměř 1700 kmenových zaměstnanců. Těží se v něm na dvou šachtách: Staříč a Chlebovice. Klimeš uvedl, že pokud nedojde k dalšímu propadu cen uhlí na světových trzích, v karvinské části OKD se s útlumem v následujících dvou letech nepočítá. „V rámci standardních procesů zvyšování efektivity ale v roce 2016 plánujeme – mimo Důlní závod 3 – snížit počty zaměstnanců v OKD asi o 340 lidí, a to k 1. červenci,“ uvedl výkonný ředitel.

K prostředkům na zajištění odstupného pro propouštěné zaměstnance uvedl, že budou předmětem dalších jednání mezi vlastníky firmy a zástupci státu, případně dalšími zainteresovanými stranami. Ministerstvo práce podle náměstka Jiřího Vaňáska opatření na pomoc propouštěným ale už chystá. Podle něho resort v případě ukončování těžby zřídí ve firmě mobilní pracoviště úřadu práce. Chystá cílený program pro propouštěné. Zahrnovat má rekvalifikační kurzy či příspěvky na dojíždění za prací do jiných míst.

„Nejprve ale musíme znát časový harmonogram, pak můžeme začít s opatřeními. Připravujeme různé varianty plánu. Musíme mít ale základní informace,“ řekl Vaňásek. Ministerstvo už vypracovalo analýzu trhu práce v Moravskoslezském kraji. Je v něm deset tisíc volných míst a sedmdesát tisíc nezaměstnaných, upřesnil náměstek.

OKD, jediný producent černého uhlí v České republice, patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Klimša se stal výkonným ředitelem firmy 1. února. Dosavadní výkonný ředitel Dale Ekmark je od tohoto data generálním ředitelem OKD. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí, z toho na Dole Paskov zhruba 1700.  

Zaměstnanec OKD
Zdroj: ČT24

Odborový předák Dolu Paskov Rostislav Palička už minulý týden v úterní Devadesátce připomněl, že nikdo nechce nic jiného, než co již bylo zaměstnancům garantováno kolektivní smlouvou v roce 2013. „Pokud bychom se nedohodli v době stávkové pohotovosti, předpokládám, že v květnu proběhne hlasování ke stávce a bude záležet na vyjádření zaměstnanců a od toho se budou odvíjet další kroky odborové organizace,“ uvedl Palička. 

Horničtí odboráři z těžební firmy OKD zároveň také poslali otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vládě. Chtějí, aby stát konkretizoval plán řešení krize OKD a dopadů na zaměstnance, ale i na další navázané firmy a region, a to i v případě možného bankrotu firmy. Žádají také, aby stát nedopustil znehodnocení ložisek uhlí neuváženým a nevratným zavíráním činných dolů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 14 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...