Řekové obrací: V referendu jich chce více zaškrtnout "ANO"

Atény – Výsledek nedělního referenda o podmínkách, které mezinárodní věřitelé spojují s poskytnutím další finanční pomoci zadluženému Řecku, bude velmi těsný. Alespoň tak to vyplývá ze zatím poslední ankety, kterou provedl řecký institut ALCO. Pro podmínky věřitelů, které počítají s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více Řeků než proti. Skoro 12 procent oslovených se ale ještě nerozhodlo. Průzkum agentury Bloomberg nicméně ukázal, že odpůrci věřitelských reforem stále převažují.

Podle listu Etnos "ano" odpovědělo 44,8 procenta respondentů, proti bylo 43,4 procenta. Nerozhodnutých zůstávalo zhruba 11,8 procenta.

Naopak podle průzkumu, který si objednala zpravodajská agentura Bloomberg News, bude 43 procent oslovených hlasovat pro "ne" a 42,5 procenta pro možnost "ano". V této anketě nedokázalo nebo nechtělo odpovědět skoro 15 procent respondentů. Naopak podpora setrvání Řecka v eurozóně byla podle zjištění Bloombergu jednoznačná. Za nejlepší volbu pro budoucnost Řecka ji považovaly více než čtyři pětiny dotázaných. Pro návrat k národní měně bylo pouze 12 procent respondentů.

Na tenkém ledu průzkumů

Do dneška byl přitom proveden pouze jeden platný průzkum veřejného mínění, ze kterého vyšlo, že počet voličů, kteří se chystají návrhy věřitelů odmítnout, je vyšší než těch, kteří je chtějí přijmout. Průzkum pod záštitou řeckého institutu ProRata, ukázal, že 33 procent respondentů bude hlasovat v referendu kladně a 54 procent poslechne Tsiprasovu vládu a bude hlasovat "ne".
Vedle toho se už během čtvrtka objevily informace o dalším průzkumu, který dával mírně navrch podporovatelům podmínek eurozóny. Institut pro průzkumy veřejného mínění GPO, kterému se autorství přičítá, se ale proti tomu ohradil s tím, že zveřejněná data jsou jen dílčí a tudíž zavádějící. Agentura se také rozhodla přijmout soudní kroky i z obav z poškození její dobré pověsti.

Video Výsledek referenda bude zřejmě velmi těsný
video

Výsledek referenda bude zřejmě velmi těsný

Výsledek referenda bude zřejmě velmi těsný

Kovanda: Vše ostatní se bude odvíjet od referenda

Kulidakis: Po referendu bude jasné, jaký mandát má vláda

Na výsledky nedělního referenda, ve kterém mají obyvatelé Řecka rozhodnout o přijetí úsporného programu mezinárodních věřitelů, netrpělivě čeká celá Evropa. Premiér Alexis Tsipras ve středu své spoluobčany vyzval, aby nabídku věřitelských institucí odmítli.

"V pondělí po referendu bude mít řecká vláda u jednacího stolu lepší pozici. Rozhodnutí lidu je silnější než vůle vlády," je přesvědčen Tsipras. Jen den před televizním projevem přitom poslal Mezinárodnímu měnovému fondu, Evropské centrální bance a Evropské komisi dopis, ve kterém vyjádřil svoje odhodlání požadavky věřitelů s mírnými úpravami přijmout.

ANO věřitelům znamená NE Tsiprasově vládě

Pokud Řekové návrh věřitelské trojky podpoří, je ministr financí Janis Varufakis připraven rezignovat. Potvrdil to v rozhovoru pro televizi Bloomberg TV. Podle ministra je možné, že v takovém případě podá demisi celá vláda, jak už dříve naznačil premiér Alexis Tsipras.

"Mohli bychom rezignovat, ale učinili bychom tak v duchu spolupráce s těmi, kdo převezmou štafetu," konstatoval ministr v dalším rozhovoru, tentokrát s australským rozhlasem. Domnívá se, že nějaká forma dohody s Evropou nakonec uzavřena bude. On sám prý nepodepíše žádný plán, který nebude obsahovat restrukturalizaci dluhu. "To bych si raději uřízl ruku."

"Když Tsipras padne, budou stačit velmi mírné kosmetické ústupky, a to i na straně věřitelů. Myslím si, že i oni budou cítit nějaký čerstvý závan a budou optimističtější," říká hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda s tím, že když Tsipras nepadne, bude Řecko velmi pravděpodobně směřovat k vystoupení z eurozóny.

Všichni čekají na referendum

Ministři financí eurozóny se na středečním jednání shodli, že do neděle s Aténami jednat nebudou. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nicméně prohlásil, že pokud budou věřitelské návrhy v referendu odmítnuty, vyjednávací pozice Atén se výrazně zhorší. "Dokonce i v případě, že budou hlasovat 'ano', budou jednání obtížná," dodal.

Řecký ministr financí Janis Varufakis naproti tomu tvrdí, že dohoda s věřiteli je na spadnutí, ať už referendum dopadne jakkoli. "Pokud to bude ano, řecká vláda jednoduše podepíše návrhy institucí z 25. června... Pokud to bude ne, ujišťuji vás, že během tohoto týdne jsme dostali z Evropy několik slušných návrhů," řekl dnes ministr v rozhovoru pro irskou stanici RTÉ.

  • Prohlášení řecké vlády o blízké dohodě s mezinárodními věřiteli jsou podle šéfa ministrů financí eurozóny Jeroena Dijsselbloema naprosto falešná.

Na výsledek referenda ale čeká i Evropská centrální banka (ECB). Její vedoucí představitelé budou totiž v pondělí znovu jednat o programu nouzového financování pro řecké banky. Viceprezident ECB Vítor Constancio připustil, že pokud Řekové přijmou podmínky věřitelů, ECB by mohla uvolnit peníze pro řecké banky. Podle Constancia spočívá význam referenda v tom, že určí, zda je větší nebo menší šance na dosažení dohody o poskytnutí finanční pomoci Řecku. "Nic jiného pro nás není relevantní," uvedl podle agentury Reuters Portugalec Constancio.

A na referendum a dohodu s věřiteli je navázána ještě jedna věc - podle státního ministra a hlavního poradce řeckého premiéra Nikose Pappase se banky, které byly zavřeny po posledním krachu jednání s věřiteli, otevřou, až že se Řecku podaří uzavřít s věřiteli dohodu.

Premiér Tsipras opět vyzval Řeky, aby v referendu hlasovali proti věřitelským návrhům:

Video Tsiprasův vzlaz je jasný: Hlasujte NE věřitelským návrhům
video

Tsiprasův vzlaz je jasný: Hlasujte NE věřitelským návrhům