Novoborská sklárna Egermann zatím provoz neobnoví

Nový Bor - Nový Bor, kde na přelomu roku skončily sklárny Crystalexu, patří mezi města s nejvyšším počtem lidí bez práce. Nezaměstnanost v regionu překročila 17 procent. Situaci navíc zhoršuje další sklárna, tradiční výrobce skla Egermann - namísto plánované dvouměsíční odstávky zůstanou lidé doma minimálně do srpna.

Ještě v březnu uklidňovala firma Egermann své zaměstnance, že za dva měsíce se opět výroba spustí. Lidé ale v pondělí do práce nenastoupí. Tři stovky zaměstnanců podepsaly firmě dohodu a vzdaly se tak odstupného, na které by jinak měly ze zákona nárok - podle úřadu práce to je nestandardní postup.

Egermann přerušil výrobu kvůli vysokým cenám plynu a také zlata, které používá ke zdobení. Tyto komodity ale během dvou měsíců nezlevnily tak, jak majitel firmy očekával. Výroba se ale v srpnu znovu rozjede, slibuje. Důkazem je prý nová pec za 10 milionů.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

„Zatím jsou ti lidé na podporách, takže ještě pořád si nesáhli na dno. Já se obávám spíš té situace v září, kdy přestanou brát podpory a pak začne být velký problém, nicméně věřím ve znovuotevření některých provozů,“ uzavírá situaci starosta Nového Boru Jindřich Mareš (ODS).