Sankce, ropa, rubl. Čím žila světová ekonomika v roce 2014

Z pohledu ekonomiky letos Česká republika zažila poměrně fádní rok – hospodářství se neslo na vlně oživení, lidí bez práce ubývalo, inflace se držela při zemi a nová vláda svoje zásadní reformy teprve připravuje. Zato ve světové ekonomice se toho odehrálo opravdu hodně. Snad nejvíce skloňovaným tématem byly sankce, které na sebe uvalily západní státy a Moskva kvůli ukrajinské krizi. A právě Rusko se dostalo pod největší tlak – k sankcím se totiž přidaly klesající ceny ropy a rekordní propad rublu.

OBJEV ROKU | SANKCE

Sankce se staly tématem číslo jedna ekonomického zpravodajství. Evropská unie s nimi začala pozvolna – nejprve zmrazila bankovní účty vybraných osob a zakázala jim vstup na své území. Vrchol přišel v létě po pádu malajsijského boeingu, kdy Brusel, Washington a Moskva doslova rozehrály sankční přestřelku.

Evropská unie a USA nejprve omezily ruským bankám přístup na západní kapitálové trhy a prakticky zastavily export vojenského vybavení a citlivých technologií pro těžbu ropy. Rusko na reakci dlouho nečekalo – zastavilo dovoz některých evropských potravin a zemědělských produktů.

Ekonomové odhadují, že obě strany sporu budou počítat ztráty na desítky miliard eur. Na konečný účet si ovšem budeme muset ještě počkat. Jen česká ekonomika podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) utrpí ztrátu tržeb za 2,5 miliardy korun; ohroženy mají být stovky pracovních míst.

PŘEKVAPENÍ ROKU | ROPA

Ropa se v roce 2014 opět začala hlásit o slovo. A tentokrát neděsí trhy tím, že její cena roste. „Problém“ je přesně opačný – cena za barel od června trvale klesá. V září prolomila severomořská ropa Brent psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel, v prosinci dokonce klesla pod 60 dolarů za barel. Dlouhodobě zlevňuje i lehká americká ropa WTI.

Důvod? Ropy je na trhu přebytek kvůli rozmachu těžby z břidlic v USA. A v blízké době to nevypadá na zlepšení. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu oznámila, že ani přes prudký pokles cen nehodlá omezovat těžbu. Těžkou hlavu z toho má zejména největší producent suroviny na světě – Rusko. Jeho státní rozpočet je na příjmech z prodeje ropy závislý a nízké ceny „černého zlata“ mu způsobují větší ztráty než západní sankce. Kdo má naopak radost, jsou řidiči – například v Česku místy cena benzinu klesla i pod 30 korun.

Cena ropy
Zdroj: ČT24/Kurzy.cz

PROPADÁK ROKU | RUBL

Ruská měna dostala letos opravdu zabrat. Už od počátku roku ji srážela ukrajinská krize, následně březnová anexe Krymu a již zmíněné sankce, které na sebe v létě vzájemně uvalily západní státy a Rusko. Všechno pak dokonala rekordně levná ropa.

Centrální banka se o stabilizaci rublu pokusila obrovskými finančními injekcemi ve výši až 80 miliard dolarů a zvyšováním úrokových sazeb až na 17 procent. Nic z toho nepomohlo – v polovině prosince zažila měna prudký výkyv, když se kurz propadl až k 80 rublům za dolar. Následně zpevnil a drží se na úrovni kolem 60 rublů za dolar. Od počátku roku tak ztratil více než 50 procent své hodnoty. Poznali to už i běžní Rusové, kteří se domácí měny zbavují, protože ceny zboží v obchodech setrvale rostou.

Kurz dolaru vůči rublu
Zdroj: ČT24/Bloomberg

SKOKAN ROKU | ČÍNA

Roky nepřetržitého ekonomického růstu se Číně vyplatily. Podle předpovědi Mezinárodního měnového fondu letos sesadí po 142 letech Spojené státy z pozice největší světové ekonomiky. Fond odhaduje, že její hrubý domácí produkt dosáhne výše 17,63 bilionu dolarů, ten americký by měl činit 17,42 bilionu dolarů. Přitom ještě na počátku tisíciletí Američané produkovali třikrát víc než Číňané.

Je ovšem třeba podotknout, že i když bude čínská ekonomika největší na světě, pořád není nejbohatší. Říše středu sice bude mít vyšší HDP než USA, má ale také čtyřikrát více obyvatel – ve výkonu na hlavu tak za Amerikou značně zaostává.

ČESTNÉ UZNÁNÍ | FED

Po šesti letech oznámila letos na podzim americká centrální banka (Fed) konec nákupů dluhopisů, jimiž podporovala ekonomiku. Od začátku finanční krize v roce 2008 napumpoval Fed do amerického hospodářství ve třech vlnách tzv. kvantitativního uvolňování celkem 3,7 bilionu dolarů nových peněz (zhruba 80 bilionů korun). Pro představu, tato částka zhruba odpovídá jednomu německému HDP. Aktiva banky se kvůli nákupům bondů zvýšila na více než čtyři biliony dolarů.

Ve stejném roce jako kvantitativní uvolňování opustil americkou měnovou politiku i jeho duchovní otec – guvernér Fedu Ben Bernanke. Změna směru se však v americké centrální bance čekat nedá. Šéfkou Fedu se totiž stala Bernankeho pravá ruka Janet Yellenová. Americkou centrální banku tak vůbec poprvé v historii vede žena.

Celková aktiva americké centrální banky
Zdroj: ČT24/nytimes.com

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 40 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 21 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
včera v 16:41

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025
Načítání...