V Ostravě pokračuje stávka MHD za vyšší mzdy

Ostrava – Druhý den stávky nevzal nespokojeným zaměstnancům Dopravního podniku Ostrava (DPO) nic z jejich zanícení. Ze svého požadavku na pětiprocentní zvýšení platů neustoupili ani na posledních jednáních, na svém však trvá i vedení společnosti, které nabízí nanejvýš jedno a půl procenta navíc. Stávkovat se tak zřejmě bude i v pátek. Vedení dopravního podniku chce výpadky způsobené stávkou v pátek nahradit prostřednictvím vozidel a řidičů jiných dopravců. Už od středy jezdí ostravskými ulicemi zhruba polovina tramvají a autobusů oproti běžným pracovním dnům. Trolejbusy jsou nasazeny všechny.

Na 400 řidičů a dělníků z dopravního podniku ráno vyrazilo demonstrovat před magistrát, který je stoprocentním vlastníkem jejich společnosti. Dopoledne se odboráři snažili zastavit tramvaje a autobusy řízené jejich kolegy, kteří se ke stávce nepřipojili. „Jezdíme pod tlakem – křičí po nás, ať jdeme do stávky,“ komentovala přístup stávkujících kolegů řidička tramvaje, která zůstala v práci.

Odborový předák Ivo Protivínský proto vyzval protestující, aby nevyvolávali konflikty a nebyli agresivní vůči řidičům, kteří nestávkují. „Nemají na nikoho verbálně ani fyzicky útočit,“ zdůraznil. Dodal, že také on sám je terčem útoků – do pneumatik osobního auta mu kdosi zarazil šroub.

Nahrávám video

Zaměstnanci, kteří do stávky vstoupili, nadále trvají na svém. Ke kompromisu ale není ochotno přistoupit ani vedení dopravního podniku, případně představitelé města. „Možnost kompromisu v podstatě neexistuje. S žádným návrhem proto ani nepřicházíme,“ uvedl primátorův náměstek pro dopravu Aleš Boháč (ČSSD). Stávající nabídku – zvýšení platů o jedno a půl procenta letos a garanci obdobného navýšení napřesrok – prohlásil předák odborářů Protivínský za „houby“. „Jedno a půl procenta tarifní mzdy, to bude dělat od 200 do 340 korun v různých profesích,“ upozornil.

Magistrát už počítá s tím, že stávka bude pokračovat, a tak připravil nouzové opatření. Podle ředitele DPO Romana Kadlučky budou od pátku jezdit na některých linkách jiní dopravci. Ti by měli pokrýt část výpadků, které vznikly kvůli stávce. Ředitel upozornil, že dopravnímu podniku hrozí úplná ztráta těchto linek.

Stávka je neomezená, její účastníci ale vyjadřovali naději, že skončí úspěšně a brzy. Stávku odboráři vyhlásili minulý týden. Během kolektivního vyjednávání se nedohodli na růstu tarifních mezd. Požadují navýšení o pět procent. Vedení společnosti ale tvrdí, že nemá peníze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoČesko potřebuje daňovou reformu, říká Havel z TOP 09

Česko potřebuje daňovou reformu, prohlásil předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel s tím, že jeho strana ji představí na podzim. „Jsme připraveni nabízet řešení a pokud si hnutí ANO reformu vezme a aplikuje ji, tak pro ni budeme hlasovat,“ řekl v Interview ČT24. Havel s odkazem na „názor řady ekonomů“ uvedl, že tuzemsko má významně zdaněnou práci, což „dopadá zejména nízkopříjmové obyvatele“. „Pojďme trochu snížit zdanění práce, ale zároveň buďme spravedliví – stát si někde peníze vzít musí,“ doplnil s tím, že snížit servis státu je nepřijatelné. „Můžeme například více zdanit spotřebu, ta není vždy nezbytná,“ navrhl Havel. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 20 mminutami

Na jihu Čech vydatně bouří

Do Česka dorazily bouřky. Objevily se nejprve na Karlovarsku a Plzeňsku, poté podle meteorologů postoupily do jihočeské části Šumavy. Nejprudší se čekaly právě na jihu Čech. Meteorologové varovali před nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, kroupami o velikosti přes dva centimetry a přívalovým deštěm. Silné bouřky s přívalovým deštěm, ale s menšími kroupami a větrem o rychlosti maximálně sedmdesát kilometrů za hodinu se mají v pátek a v noci na sobotu objevit i v dalších regionech Česka.
12:08Aktualizovánopřed 35 mminutami

Chystá se exhumace ostatků Jana Masaryka kvůli vyšetřování jeho smrti

Začátkem září budou z lánské rodinné hrobky vyzvednuty ostatky Jana Masaryka. Otevření hrobu někdejšího československého ministra zahraničí by mělo přispět k objasnění jeho smrti. Zjistil to Český rozhlas Radiožurnál od zdrojů blízkých vyšetřování. Syn prvního československého prezidenta zemřel za nejasných okolností po pádu z okna svého bytu v Černínském paláci v březnu roku 1948. Dobové vyšetřování mluví o sebevraždě, ale existuje i podezření na vraždu.
před 1 hhodinou

Ministerstvo plánuje snížení podpory v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce plánuje návrat k předchozímu nastavení podpor v nezaměstnanosti a snížení částek od ledna. Příští rok tak chce ušetřit asi 4,5 miliardy korun na výdajích. Částka by v prvních měsících znovu klesla z 80 procent výdělku na 65. Maximální podpora by činila šedesát procent průměrné mzdy namísto letošních osmdesáti procent, sdělil odbor komunikace ministerstva práce. Proti návratu k předchozím pravidlům se staví odbory i zaměstnavatelé, nesouhlasí ani odborníci.
14:17Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O víkendu na ČT startuje nová Nedělní debata

Nová Nedělní debata, jejíž vysílání Česká televize (ČT) zahájí 30. srpna, se bude skládat z politické diskuse a analytické části. Moderátory budou Jana Peroutková a Lukáš Dolanský, analytickou částí pak provedou Jiří Václavek a Daniel Takáč. Vysílat se bude z nového studia. Vysílací čas zůstane na ČT1 zachován od 12:00 do 13:00. Na ČT24 již o půl hodiny dříve odborníci představí téma diskuse.
před 6 hhodinami

Podívejte se na fotky částečného zatmění Měsíce

Na noční obloze nad značnou částí Evropy se v pátek nad ránem dalo pozorovat téměř úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází, když se Země ocitne mezi Sluncem a Měsícem a vrhá svůj stín na Měsíc.
před 11 hhodinami

Mimořádný případ. Silniční inspekce zastavila soupravu přetíženou o 57 tun

Inspekce silniční dopravy (INSID) zastavila v noci na čtvrtek na Ostravsku soupravu přetíženou o 57 tun. Souprava převážela jeřáb z německého Magdeburku do Přerova a bez potřebných povolení projela z Německa přes Polsko do Česka. Celková hmotnost soupravy dosáhla 105 tun, navíc byla i o třináct metrů delší. Informovala o tom mluvčí inspekce Monika Balšánková. Podle inspekce jde o mimořádný případ, dosud se s takto extrémně přetíženou soupravou nesetkala.
před 23 hhodinami

VideoV Lánské oboře ubyde přemnožené zvěře, rozšíří se pastviny

Lánskou oboru čeká velká proměna. Poprvé přichází její vedení s plánem, jak tam hospodařit v následujících čtyřiceti letech. Přemnožené zvěře má ubývat, větší prostor dostanou unikátní křivoklátské lesy a pastviny.
před 23 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.