Dostavba Dukovan má pomoci z jádra udělat hlavní zdroj české energie

Stavební firmy podávají své finální nabídky na vybudování nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany, projekt by se měl stát nejvyšší investicí České republiky v její novodobé historii. Cena nového reaktoru se totiž zřejmě vyšplhá až do výše zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020, uvedli zástupci vlády i energetické společnosti ČEZ. Přesná cena nicméně bude známa až po skončení soutěže. Dostavba Dukovan je přitom součástí Státní energetické koncepce (ASEK), která chce z jaderné energetiky učinit hlavní zdroj elektrické energie.

Jaderná elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku svým celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá zhruba pětinu spotřeby elektřiny v České republice. Jen za loňský rok vyrobila 14,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což byla její pátá nejvyšší roční výroba, od začátku letoška přitom dodala zhruba 11,5 TWh elektrického proudu.

Výrobu elektřiny v dukovanské elektrárně zajišťují čtyři bloky, které byly uvedeny do provozu v osmdesátých letech. Aktuálním tématem je stavba pátého jaderného reaktoru, který má být  vybudován vedle stávající elektrárny.

7 minut
Události: Finální nabídku na nový blok v Dukovanech podali tři uchazeči
Zdroj: ČT24

Jaderná energie jako hlavní zdroj elektřiny

Plán rozšíření Dukovan byl původně zahrnut ve Státní energetické koncepci, kterou v roce 2015 schválila vláda tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Koncepce počítá s tím, že „jaderná energetika by v následujících desetiletích měla být hlavním zdrojem elektrické energie v České republice“.

Dokument v době svého schválení předpokládal, že zatímco tehdy se jádro na výrobě elektřiny podílelo zhruba 34 procenty, po dostavbě dvou bloků by jeho podíl v roce 2040 mohl vzrůst na polovinu, napsala ČTK v roce 2020.

Stát chce nicméně i nadále posilovat jadernou energetiku. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) by její podíl na výrobě elektřiny do roku 2030 měl být kolem čtyřiceti procent. V následujícím desetiletí pak klimaticko-energetický plán, který v říjnu schválila vláda, předpokládá výstavbu nových jaderných bloků, jež by podíl jádra měly postupně zvýšit až k šedesáti procentům. Kromě toho nyní připravovaného by mohl v Dukovanech vzniknout ještě jeden kvůli horkovodu do Brna a další dva v Temelíně. 

Dřívější vláda nicméně v červnu 2015 přijala Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který již předkládal přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a druhého v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou institucích.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v roce 2022 o projektu dostavby Dukovan rovněž řekl, že se jedná o klíčový projekt, který je důležitý z hlediska energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky. Premiér tehdy také uvedl, že správně vybraný energetický mix a energetická bezpečnost se ukazují jako klíčové v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu a „útočí energeticky“ i na Evropu.

Zájem projevily tři firmy

Energetická firma ČEZ, která je provozovatelem elektrárny a jejímž většinovým vlastníkem je stát, v současnosti uzavírá termín pro finální nabídky stavebních společností na dostavbu nového bloku. Podat je přitom stihly všechny tři firmy, které mají o projekt zájem – severoamerická Westinghouse, jihokorejská Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP) a francouzská Electricité de France (EDF).

ČEZ v následujících měsících nabídky vyhodnotí a zaměří se na ekonomickou, obchodní i technickou část. Model hodnocení je podle firmy nastaven na základě doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Hodnotící zpráva bude následně předána ke schválení vládě.

Podle současného harmonogramu by smlouvy s vybranými zájemci měly být uzavřeny během příštího roku. Samotná výstavba by měla začít v roce 2029. S koncem prací na novém bloku se počítá do roku 2036.

A ač se zatím v Dukovanech nový blok nestaví, rozsáhlý projekt výrazně ovlivní celý region. Je potřeba dobudovat infrastrukturu – jde třeba o široké příjezdové cesty mimo obce, nebo o ubytování velkého množství dělníků. Jen úpravy komunikací vyjdou podle současných odhadů na čtyři miliardy korun. Uhradit tyto náklady má stát. Jen letos od něj Kraj Vysočina dostane na rozpracování nejrůznějších projektů asi 60 milionů korun.

Třeba Brtnicí u Jihlavy by těžká technika projela jen stěží, problém by měla hned na několika místech. Řešením budou nové obchvaty. Stavební povolení kraj už dostal ve třech případech.

EDF hodlá do stavby zapojit český průmysl

Francouzská EDF do tendru nabídla technologii EPR1200. Podle firmy jde o technologii koncipovanou tak, aby vyhovovala českým potřebám. Společnost již dříve uvedla, že chce svou nabídku opřít o silné zapojení českého dodavatelského řetězce. Využít přitom tehdy plánovala své zkušenosti z praxe, kdy například při stavbě ve Velké Británii měly tamní dodavatelé zastoupení 64 procent.

Schůzek s ČEZ, při nichž firma ladila nabídku, se podle ní zúčastnilo více než sto zástupců EDF a průmyslových partnerů podniků Framatome, GE Steam Power a Bouygues Travaux Publics. Detaily nabídky byly podle firmy přizpůsobeny podmínkám ČEZu. Společnost vedle toho zpracovala plán výstavby dalších tří bloků v České republice.

Jaderná elektrárna společnosti EDF ve francouzském Cattenomu
Zdroj: Reuters/Yves Herman

„Věříme, že soutěž vyhrajeme. Naší výhodou je, že se jedná o evropské řešení,“ uvedl ředitel české pobočky EDF Roman Zdebor. Dodal, že považuje čitelnost řešení za konkurenční výhodu proti dalším uchazečům. Technickou i komerční část přinesli zástupci EDF na centrálu ČEZu na devíti CD.

Westinghouse si vybralo Polsko

Podání finální nabídky do úterý už dříve deklaroval i severoamerický uchazeč. „Přinášíme řešení, které už funguje a je ověřené,“ řekl před třemi týdny šéf Westinghouse Česká republika Petr Brzezina.

Firma již v roce 2022 podotkla, že chce nový blok v Česku postavit společně s americkou společností Bechtel Nuclear Power Company. Do tendru společnost tehdy nabídla technologii reaktoru AP1000. Tu vybralo pro své připravované jaderné elektrárny také Polsko.

„Naše technologie AP1000 je bezkonkurenční v rozsáhlé a bezpečné dekarbonizaci elektrické sítě,“ sdělil tehdy prezident divize Energy Systems společnosti Westinghouse David Durham. Severoamerická firma také deklarovala, že chce spolupracovat s českým jaderným průmyslem, už dříve k tomu podepsala s řadou tuzemských podniků memoranda.

KHNP věří v úspěch

Jihorejská KHNP už dříve avizovala, že pro český projekt uvažuje o reaktoru se svou technologií APR1000 o výkonu jednoho tisíce megawattů. Společnost v roce 2021 uzavřela předběžnou dohodu s asi 160 českými firmami, které by chtěla zapojit do projektu Dukovan. 

V minulosti se hovořilo také o potenciálním zájmu ruské společnosti Rosatom a čínské firmy CGN. Stát se je však nakonec z bezpečnostních důvodů rozhodl do tendru nepozvat, jelikož se ho podle takzvaného lex Dukovany nemohou zúčastnit firmy, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996, což je například právě Rusko a Čína.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel přijímá politické lídry k debatě o bezpečnosti

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek k debatě o bezpečnosti postupně přijímá české politické špičky. S prezidentem již mluvil předseda opozičních Pirátů Zdeněk Hřib, který pak hovořil o „stoprocentní shodě“ ohledně priorit. Nyní na Hrad dorazí šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura a předseda vládních Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Odpoledne přijde šéf ANO Andrej Babiš a poté společně lídři stran koalice SPOLU, tedy ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marek Výborný a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
10:16Aktualizovánopřed 10 mminutami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 25 mminutami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 1 hhodinou

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 5 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 5 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 13 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 16 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...