Hackeři zveřejnili ukradená data Univerzity obrany. Jde o údaje důstojníků i zápisy z porad

Hackerská skupina Monti v úterý ráno zveřejnila první část ukradených dat Univerzity obrany v Brně (UNOB). Data se týkají Fakulty vojenského leadershipu, další fakulty mají podle vyjádření internetových kriminálníků následovat. Mezi dokumenty se objevily mimo jiné osobní údaje vyučujících důstojníků, zápisy z porad nebo studijní plány. Ty podle expertů mohou sloužit zahraničním rozvědkám. Univerzita už dříve odmítla zaplatit požadované výkupné, hackeři vyhrožují zveřejněním 750 GB interních dat.

„Vážnost úniku dat je vysoká. Studenti univerzity se stanou důstojníky, za dvacet let budou na vrcholu velení. Nepřátelské zpravodajské služby bude samozřejmě zajímat, jak vypadá výuka budoucích velitelů,“ říká plukovník Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky a bývalý náčelník Vojenské policie.

V odcizených dokumentech se nachází zápisy z porad, ve kterých se řeší podoba výuky i konkrétní studijní plány. Ve zveřejněných souborech se ale objevují také osobní údaje vyučujících. Těmi jsou v řadě případů právě vyšší vojenští důstojníci.

Hackeři zveřejnili jejich adresy, data narození a osobní telefonní čísla. Konkrétně se to týká kateder logistiky a krizového řízení. „Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebudeme případ komentovat,“ reagoval mluvčí UNOB Vladimír Šidla.

Dosud nezaznamenaný druh útoku

O útoku jako první informoval iRozhlas na konci minulého měsíce, podle informací ČT ho správci sítě odhalili už 11. září. „Došlo k cílenému, vysoce důmyslnému a dosud nezaznamenanému druhu kybernetického útoku,“ píše se v dokumentu, jehož autorem je prorektor pro vzdělávání a záležitosti studentů UNOB plukovník Petr Hrůza.

„Lze předpokládat, že se útočníkům bohužel podařilo získat přístup k obsahu části e-mailových schránek příslušníků UNOB a přístup na některé další servery,“ pokračuje dokument. Podle textu se univerzitě podařilo infikovaná data obnovit ze záloh, zabránit jejich zveřejnění už ale ne.

Hackerská skupina teď plánuje postupně nahrát zbytek dat. „Vzhledem k tomu, jak pracujeme s daty našich obětí, bude zveřejnění všech souborů nějakou dobu trvat,“ píše se na jejich stránce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 45 mminutami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 57 mminutami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 10 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...